Wiadomości

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej ma dalej stać w Rzeszowie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił opinię Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącą pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w Rzeszowie. Decyzja WSA oznacza, że pomnik nie będzie usunięty, chyba że IPN wniesie kasację do NSA, a ten uchyli wyrok WSA. Instytut Pamięci Narodowej nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił opinię IPN w sprawie pomnika, ponieważ uznał, że została wydana z naruszeniem prawa.

– Ten pomnik powinien pozostać w Rzeszowie jako świadectwo historii miasta. I mamy nadzieję, że tak się stanie – oświadczył prezydent Rzeszowie Tadeusz Ferenc.

Pomnik znajduje się na placu Ofiar Getta, został odsłonięty w 1951 r. W opinii IPN „upamiętnia armię komunistycznego, totalitarnego państwa – Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich”.

„Jest też przykładem działań propagandowych Moskwy w stosunku do Polski Ludowej, mających na celu tworzenie mitu wdzięczności ZSRR, który w 1939 r. z Niemcami dokonał nieuprawnionej napaści na Polskę, a na zakończenie działań wojennych Armia Czerwona była jednym z narzędzi terroru i okupacji Rzeczypospolitej Polskiej” – można przeczytać w opinii Instytutu.

IPN uznał, że rzeszowski pomnik spełnia warunki do usunięcia, które wynikają z tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Z tą opinią nie zgodziły się władze miasta, które zaskarżyły ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten ją uchylił.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!