Wiadomości

Pomimo embarga sprzedawali Rosji broń: Niemcy, Francja i inni…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal TVP Info przypomina, że po ataku Rosji na Krym Unia Europejska wprowadziła w 2014 r. embargo na sprzedaż broni dla Federacji Rosyjskiej. Mimo to wiele państw dalej handlowało z Władimirem Putinem. Na liście eksporterów broni do Rosji są: Francja, Niemcy, Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania.

jak podaje Disclose, gdy w 2014 r. w odpowiedzi na rozpętanie wojny w Donbasie i aneksję Krymu UE nałożyła embargo na eksport broni do Rosji, ówczesny prezydent Francois Hollande, a następnie urzędujący szef państwa Emmanuel Macron zezwolili „na dyskretne dostawy broni”. Portal śledczy wskazuje, że wartość francuskiego sprzętu dla Rosji szacowana jest na 152 mln euro. To m.in. kamery termowizyjne do czołgów oraz systemy nawigacyjne i detektory podczerwieni montowane w myśliwcach i śmigłowcach bojowych rosyjskiego lotnictwa.

Na drugim miejscu listy znalazły się Niemcy. Dzięki lukom prawnym, sprzęt wojskowy „płynął” do Moskwy także z Berlina. „Według informacji zebranych przez Investigate Europe Niemcy wyeksportowały do Rosji sprzęt wojskowy o wartości 121,8 mln euro. Stanowi to 35 proc. całego eksportu broni z UE do Rosji” – napisano. Wśród sprzedanego Rosjanom sprzętu wojskowego z Niemiec znalazły się m.in. karabiny. Dziennikarze portalu piszą, że rząd w Berlinie nie odpowiedział na ich pytania w sprawie handlu bronią z Rosjanami.

Investigate Europe przekazało w raporcie, że przeanalizowali dane grupy roboczej Rady ds. wywozu broni konwencjonalnej (COARM). Zestawienia z lat 2015-20 wskazują, że chociaż na czele współpracy z Władimirem Putinem stały Francja i Niemcy, biznes z Rosjaninem robiło też co najmniej osiem innych państw: Włochy, Austria, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Finlandia, Słowacja i Hiszpania.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!