Wiadomości

Polszczyzna stała się tam językiem urzędowym. Większość mieszkańców ma tam polskie korzenie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Język polski uzyskał status języka urzędowego w Gminie Aurea w stanie Rio Grandę do Sul – obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii – informuje Stowarzyszenie Wspólnota Polska. W ocenie Stowarzyszenia Polonia brazylijska dokonała w ten sposób „rzeczy bezprecedensowej w swojej historii”.

„To niewątpliwy dowód uznania dla wkładu naszych rodaków w rozwój społeczny i kulturalny Brazylii, a zwłaszcza miejsc, w których diaspora potomków polskich emigrantów – często z drugiej połowy XIX wieku – jest najliczniejsza” – czytamy w informacji opublikowanej przez „Wspólnotę Polską”.

Jak wyjaśniono, inicjatorem tego przedsięwzięcia jest Fabricio Vicroski (Wichrowski), działacz polonijny i przedstawiciel polskiej grupy etnicznej w Kolegium Sektorowym na rzecz Różnorodności Językowej w Rio Grande do Sul. Wsparcia udzieliły Centralna Reprezentacja Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej BRASPOL, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Instytutu Języka Polskiego.

„Obecnie projekt na podstawie którego uznano język polski jako jeden z urzędowych przekazany zostanie do innych gmin brazylijskich, w których podobnie jak w Aurea znaczący odsetek mieszkańców stanowią potomkowie polskich emigrantów. Należy liczyć, że spotka się z podobnym uznaniem i już niebawem zakres formalnego jego stosowania rozszerzy się w znaczącej skali” – czytamy w informacji. Stowarzyszenie Wspólnota Polska podkreśla, że „projekt współurzędowości języka polskiego jest częścią większej inicjatywy”.

„W planach jest inwentaryzacja i opracowanie funkcjonowania języka polskiego jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego Brazylii, a w konsekwencji wpisanie go na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Skutkiem tego będzie – oprócz formalnego uznania – zobowiązanie prawne Republiki Brazylii do zachowania języka polskiego jako żywego świadectwa społecznego i kulturowego rozwoju kraju” – napisano.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!