Europa Polska Wiadomości

Polskie tablice w Wilnie nie zostaną usunięte

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portalu pch24.pl Najwyższy Sąd Administracyjny Litwy orzekł, że dwujęzyczne tablice z nazwami ulic w Wilnie nie naruszają prawa. Decyzja sądu w tej sprawie kończy kilkuletni spór pomiędzy samorządem Wilna a litewskim rządem”, poinformował portal dorzeczy.pl.

W środę Najwyższy Sąd Administracyjny Litwy odrzucił apelację złożoną przez reprezentującą rząd Litwy Vildę Vaiciuniene. Polityk domagała się „zmiany orzeczenia sądu niższej instancji albo skierowania sprawy do ponownego rozpatrzenia” w sprawie dwujęzycznych tablic z nazwami ulic w Wilnie. Jej zdaniem takie tablice „są sprzeczne z prawem i mogą być powodem sporów”.

Według litewskiego sądu tego typu tablice „nie naruszają prawa, ponieważ nie są oficjalnymi nazwami ulic”. „Zgodnie z art. 17 Ustawy o języku państwowym, wymagany nakaz zapisów w przestrzeni publicznej jest sformułowany w sposób imperatywny”, podkreślono w orzeczeniu. Dodano jednak, że „że graficzny charakter tabliczek nie spełniał kryteriów terminu, o którym mowa w rzeczonym artykule, a co za tym idzie – napisy na tabliczkach nie naruszały wymogów tej normy”.

„Według Kolegium, wyżej wspomniane tablice graficzne z symbolami poszczególnych narodów, które są charakterystyczne tylko dla systemu językowego danego narodu, tworzą jeden wizualny byt, którego podstawą artystyczną jest rysunek, a nie napis” – napisano w oświadczeniu sądu.

Decyzja Najwyższego Sądu Administracyjnego Litwy jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.

Brawa dla naszych rodaków za wytrwałość.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!