Wiadomości

Polskie Radio 24: W przyszłym tygodniu umowa na tysiąc bojowych wozów piechoty Borsuk dla Wojska Polskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W przyszłym tygodniu umowa na tysiąc bojowych wozów piechoty Borsuk dla Wojska Polskiego – poinformowało Polskie Radio 24. BWP Borsuk jest następcą pojazdów BWP-1. To nowoczesny pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. W skład załogi wchodzi dowódca, działonowy operator i kierowca. Pojazd zdolny jest do transportu w przedziale desantowym sześciu żołnierzy w rejony pola walki.

BWP Borsuk charakteryzuje się zdolnością pokonywania przeszkód wodnych pływaniem oraz zdolnością do działań w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Chroni załogi i żołnierzy desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych, a także przed wybuchami min oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Jego prędkość maksymalna po drogach utwardzonych wynosi 65 km/h, z kolei pływać może z maksymalną prędkością do 8 km/h. Masa Borsuka w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.

Pojazd zbudowany jest na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej. Borsuk wyposażony jest w zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30, który również będzie stosowany w nowych Rosomakach. Wieża uzbrojona jest w armatę kaliber 30 mm oraz przeciwpancerne pociski kierowane. Pojazd przy wykorzystaniu pokładowych systemów uzbrojenia ma możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych i neutralizacji wielu innych zagrożeń.

Za projekt odpowiada Konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A. W skład Konsorcjum wchodzą: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp.z o.o., Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., ROSOMAK S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz Politechnika Warszawska.

– Borsuki trafią do 16 Dywizji, a w pierwszej kolejności do Zawiszaków. Zarówno Borsuk jak i K2 to sprzęt lżejszy. Sprzęt cięższy, czołgi Abrams, trafią do Żelaznej Dywizji – poinformował Mariusz Błąszczak. – Borsuk to nowoczesny sprzęt produkowany przez polski przemysł zbrojeniowy. Jesteśmy z tego dumni. Trzymam kciuki za tych wszystkich, którzy testują sprzęt. Cieszę się, że jest testowany tu, w północno-wschodniej Polsce – mówił w listopadzie ubiegłego roku, obserwując pokaz dynamiczny bojowego wozu piechoty BWP Borsuk, szef MON Mariusz Błaszczak.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!