Wiadomości

Polskie MSZ odpowiada swemu ukraińskiego odpowiednikowi – chodzi o nowelę ustawy o IPN

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Proces legislacyjny nowelizacji ustawy o IPN nie został zakończony – oświadczyło dziś polskie MSZ. To odpowiedź na piątkowe stanowisko MSZ Ukrainy, które wyraziło zaniepokojenie tą ustawą, ponieważ umożliwia ona postępowania karne za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

– W związku z komunikatem MSZ Ukrainy w sprawie uchwalenia 26 stycznia 2018 roku przez Sejm RP ustawy “o zmianie ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i niektórych innych ustaw”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP informuje, że proces legislacyjny wyżej wymienionego aktu prawnego nie został zakończony – napisał resort spraw zagranicznych w komunikacie.

Wyjaśniono, że “intencją wnioskodawców ustawy jest przeciwdziałanie negowaniu lub umniejszaniu odpowiedzialności sprawców zbrodni dokonanych przez formacje kolaborujące z III Rzeszą Niemiecką”.

– Odnosi się jedynie do osób, które publicznie i wbrew faktom zaprzeczają ww. zbrodniom. Podkreślamy, że działalność naukowa i artystyczna nie stanowi przestępstwa w rozumieniu omawianej ustawy – napisało polskie MSZ.

W komunikacie podkreślono, że “strona polska potwierdza swoją wolę budowania strategicznego partnerstwa z Ukrainą”.

– Jednakże, co wielokrotnie podkreślaliśmy, partnerstwo to musi być oparte na prawdzie – zaznaczył polski resort spraw zagranicznych.

MSZ Ukrainy wyraziło wczoraj głębokie zaniepokojenie w związku z przyjętą przez Sejm ustawą, która umożliwia wszczynanie postępowań karnych za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

– Przykro nam, że ukraińska tematyka po raz kolejny jest wykorzystywana w polityce wewnętrznej Polski, a tragiczne stronice wspólnej historii są nadal upolityczniane – głosi komentarz ukraińskiej dyplomacji opublikowany wczoraj wieczorem.

MSZ w Kijowie oświadczyło, że strona ukraińska “kategorycznie sprzeciwia się kolejnej próbie narzucenia jednostronnego traktowania wydarzeń historycznych, w tym użyciu w oficjalnym dokumencie Rzeczypospolitej Polskiej niepoprawnej nazwy części terytorium współczesnej Ukrainy”.

Chcielibyśmy przypomnieć autorom projektu ustawy, że Ukraińcy, jak i Polacy, doznali ogromnych cierpień ze strony totalitarnych reżimów w latach drugiej wojny światowej, a także z oddaniem walczyli o wolność swojej ojczyzny” – napisano w stanowisku.

W nowelizacji ustawy o IPN zapisano definicję takich zbrodni. Są to “czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności”. Wskazano również, że taką zbrodnią był udział ukraińskich nacjonalistów w eksterminacji Żydów i popełnione przez nich ludobójstwo na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!