Wiadomości

Polskie Koleje Linowe zainwestują ponad 400 mln zł w rozwój kolejek linowych i infrastruktury turystycznej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ponad 400 mln zł na rozwój kolejek linowych i infrastruktury turystycznej zainwestują Polskie Koleje Linowe do 2025 r. Nowe kolejki mają powstać m.in. na Kasprowym Wierchu i Jaworzynie Krynickiej, a także nad Soliną.

Przedstawione na Kasprowym Wierchu przez władze Polskich Kolei Linowych i Polskiego Funduszu Rozwoju plany inwestycyjne obejmują lata 2019-25. PFR jest właścicielem 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych.

– Zaprezentowana strategia zakłada największy realizowany dotychczas przez PKL program inwestycji o wartości ponad 400 mln zł, który ma zwiększyć atrakcyjność turystyczną wielu polskich ośrodków w Tatrach, Bieszczadach i Beskidach – powiedział prezes PFR Paweł Borys.

– Jestem przekonany, że plany inwestycyjne, w połączeniu z prognozowanym na kolejne lata intensywnym wzrostem popytu na rynku usług turystycznych w Polsce, który szacujemy na poziomie 10 proc. rocznie do 2021 r., przyczynią się także do wzrostu skali działalności i wartości PKL – dodał. Wskazał również, że Polskie Koleje Linowe mają bardzo dobre wyniki finansowe.

Borys podkreślił także, że szczególnie istotne dla spółki jest zachowanie naturalnych walorów środowiskowych polskich gór, zwłaszcza na terenach objętych ochroną.

W rejonie Kasprowego Wierchu plan obejmuje kompleksową modernizację infrastruktury na trasie narciarskiej w Kotle Goryczkowym – m.in. wymianę funkcjonującej od 1963 r. dwuosobowej kolei krzesełkowej na nowoczesną, czteroosobową kolej, spełniającą najnowsze standardy, w tym środowiskowe, a także korektę jej przebiegu. Dolna stacja ma być przeniesiona o około 150 m w dół. Realizacja tej części inwestycji planowana jest do 2023 r., a jej koszt to ok. 60 mln zł.

Jak wyjaśnił członek zarządu PKL Patryk Białokozowicz, spółka chce wprowadzić punktowe dośnieżanie tras narciarskich na Kasprowym Wierchu. PKL chce też zbudować stałe, bezpieczne połączenie stacji szczytowej na Kasprowym Wierchu ze stacją górną w Kotle Goryczkowym. Dotychczas takie połączenie w zimie było formowane ze śniegu.

PKL chce zmodernizować centrum obsługi turystów przy stacji kolejki w Kuźnicach. Zmodernizowane zostaną budynki kolei głównej, by zapewnić swobodny dostęp niepełnosprawnym; planuje się też budowę tarasów widokowych na szczycie.

PKL planują zmodernizować stację dolnej kolejki na Gubałówkę i przebudować restaurację na szczycie tej góry. Na te inwestycje spółka chce przeznaczyć ok. 25 mln zł; inwestycje planuje na lata 2021-23. Na sąsiednim Butorowym Wierchu ma m.in. powstać wieża widokowa o wysokości 45 metrów.

Kolejne inwestycje szacowane na 100 mln zł PKL chce przeprowadzić w Krynicy Zdroju, gdzie planowana jest budowa m.in. nowych kolei krzesełkowych na Jaworzynie Krynickiej. Tutaj inwestycje mają być zrealizowane w latach 2022-23.

Nową atrakcję turystyczną PKL chce wybudować nad Soliną. Mają tam powstać widokowa kolej gondolowa i wieża widokowa. Na tę inwestycję spółka chce przeznaczyć ok. 60 mln zł, a nowa atrakcja ma być realizowana w 2022 r. PKL chce także wybudować nową kolej gondolowo-krzesełkową ze szczytu Palenicy w Szczawnicy do przystani flisackiej. obsługującej spływ przełomem Dunajca. Spółka zamierza przeznaczyć na to ponad 40 mln zł, a inwestycja planowana jest na 2024 r.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!