Gospodarka Wiadomości

Polski Fundusz Rozwoju przejmuje Polskie Koleje Linowe SA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polski Fundusz Rozwoju zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych SA. Zamknięcie transakcji jest planowane w najbliższych miesiącach po spełnieniu się warunków, w tym uzyskaniu przez PFR zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – poinformował PFR w komunikacie.

Jak głosi komunikat Polskiego Funduszu Rozwoju, PKL to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich, posiadający siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdrój.

Prezes Funduszu Paweł Borys powiedział, że „transakcja nabycia Polskich Kolei Linowych wpisuje się w strategię inwestycyjną funduszy Polskiego Funduszu Rozwoju w obszarze infrastruktury”.

– PKL to wyjątkowa spółka z długoletnią historią i unikatową infrastrukturą na niepowtarzalnych krajobrazowo terenach polskich Tatr i Beskidów. Polski Fundusz Rozwoju jest długoterminowym inwestorem, zainteresowanym rozwojem infrastruktury narciarskiej i turystycznej PKL przy zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych regionu i we współpracy z lokalną społecznością – stwierdził.

Wiceprezes Funduszu Marcin Piasecki dodał, że „planowana inwestycja ma charakter długoterminowy, zakłada unormowanie sytuacji prawnej kluczowych aktywów w posiadaniu spółki PKL, takich jak Kasprowy Wierch, a także współpracę z lokalnymi gminami, powiatem, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i zarządem PKL w celu dalszego rozwoju w obecnych i nowych lokalizacjach”.

Ma to według Marcina Piaseckiego przynieść korzyści lokalnej społeczności, a także zadowolenie krajowych i zagranicznych turystów coraz chętniej odwiedzających polskie góry.

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 r., kiedy to ich głównym udziałowcem został fundusz Mid Europa Partners. Jest on znany z inwestycji takich, jak w przeszłości Żabka i Lux Med, a obecnie Allegro i Hortex.

Powrót kolejek „w polskie ręce” zapowiadali politycy PiS w tym Jarosław Kaczyński i Beata Szydło.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!