Gospodarka Polska Wiadomości

Polska znalazła się na 3 miejscu w rankingu krajów przyciągających najwięcej inwestycji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W zeszłym roku inwestorzy zagraniczni zrealizowali 373 projekty w Polsce, co uplasowało nasz kraj na piątym miejscu w Europie pod względem liczby przyciągniętych bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) i trzecim pod względem ich wartości – mówi najnowszy raport fDI Intelligence.

Pod względem liczby zrealizowanych projektów przez zagranicznych inwestorów w Europie dominuje Wielka Brytania, która w 2019 roku przyciągnęła 1271 inwestycji. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy (702 projekty), na trzecim Hiszpania (658), a na czwartym Francja (500).

Polska wyprzedziła m. in. znajdującą się na szóstym miejscu Holandię (314 projektów) oraz Rosję (245).

Jeszcze lepiej dla Polski wygląda ranking, który mierzy nie ilość, a wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które napłynęły w 2019 roku

Na pierwszym miejscu pod względem wartości zainwestowanego zagranicznego kapitału znalazła się ponownie Wielka Brytania (32,3 mld dolarów), a na drugim Rosja (23,6 mld dol.).

Nasz kraj uplasował się jako trzeci na podium zestawienia mierzącego wartość BIZ: w zeszłym roku zagraniczni inwestorzy zrealizowali w Polsce projekty warte 21,8 mld dolarów.

Jak wylicza serwis fDI to oznacza 43-procentowy wzrost wartości BIZ w Polsce w stosunku do 2018 roku przy 11-procentowym spadku w całej Europie.

Tuż za Polską znalazły się Niemcy (19,2 mld dol.), Hiszpania (19,1 mld dol.) i Francja (15,7 mld dol.)

Ten wynik oznacza, że pod względem wartości Polska przyciągnęła 10 proc. wszystkich bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które napłynęły w 2019 roku do Europy.

Wielka Brytania przyciągnęła 15 proc. wszystkich BIZ – najwięcej w Europie.

Wielka Brytania wygrała także ranking krajów Europy, które zrealizowały najwięcej projektów BIZ w innych krajach, z 1484 inwestycjami zagranicznymi wartymi 44,8 mld dolarów.

Za nią uplasowały się Niemcy, które zrealizowały 1395 projektów za granicą, ale prześcignęły one Wielką Brytanię pod względem wartości swoich inwestycji, które były warte w zeszłym roku niecałe 70 mld dolarów.

Nie wiadomo, ile i jakiej wartości inwestycje za granicą zrealizowała Polska, bo nie zmieściła się w tym rankingu.

Mający siedzibę w Londynie serwis fdi zajmuje się problematyką bezpośrednich inwestycji zagranicznych i należy do wydawnictwa z grupy Financial Times.

Autor: Daniel Rząsa

Mamy być z czego dumni?

Źródło 300gospodarka.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!