Wiadomości

Polska zamówiła kolejne 25 mln dawek szczepionek Pfizer i BioNTech

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska w ramach kolejnej umowy Komisji Europejskiej z firmami Pfizer i BioNTech zamówiła 25 mln dawek szczepionek. W sumie rząd zamówił już 87 mln szczepionek różnych koncernów.

Dotychczas Polska zakupiła od Pfizera i BioNTech ponad 16,5 mln szczepionek. Wraz z nowym zamówieniem oraz szczepionkami od innych firm nasz kraj zakupił już łącznie 87 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. Jak informuje radio RMF FM, doniesienia korespondentki rozgłośni potwierdził rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

W ramach dwóch umów Komisji Europejskiej z koncernami Pfizer i BioNTech dla państw członkowskich UE zarezerwowanych zostało 600 mln dawek szczepionek. Polskie władze postanowiły nie korzystać z pełnej puli przysługującej naszemu krajowi, wynoszącej 50,7 mln szczepionek, i zrezygnowała z 9 mln dawek. Polska zamówiła łącznie ok. 41 mln dawek Pfizera i BioNTech.

Rzecznik resortu zdrowia wyjaśnił, że zamówienia, z których zrezygnował rząd, byłyby realizowane dopiero w IV kwartale, kiedy Polska będzie miała już szczepionki z innych firm. Rząd zamówił tylko tyle dodatkowych dawek, ile koncerny Pfizer i BioNTech będą mogły dostarczyć w II i III kwartale tego roku.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!