Polska Wiadomości

Polska zajmuje coraz bardziej znaczące miejsce na turystycznej mapie Europy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak zawiadamia portal regiony.tvp.pl panuje moda na Polskę zarówno wśród Polaków, jak i turystów zagranicznych – uważa prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. Liczba turystów w Polsce, którzy od stycznia do końca maja tego roku skorzystali z noclegów, wzrosła o ponad 704 tys. do 12,5 mln z 11,8 mln rok wcześniej w tym samym czasie – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To wzrost o 6 proc.

Według Urzędu w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku z bazy noclegowej w Polsce, w obiektach liczących więcej niż 10 miejsc noclegowych, skorzystało 9,9 mln turystów, z czego 7,7 mln to goście krajowi, a 2,4 mln – zagraniczni. Rok wcześniej było ich odpowiednio 9,3 mln, 7,1 mln i 2,2 mln.

– Można powiedzieć, że panuje moda na Polskę zarówno wśród Polaków, jak i turystów zagranicznych – uważa Andrzejczyk. Jego zdaniem pozytywnie na turystykę krajową wpłynął ogólny wzrost zamożności naszych rodaków oraz rozwinięte programy socjalne.

Szef POT powiedział, że za granicą jesteśmy postrzegani jako kraj bezpieczny, a także atrakcyjny turystycznie, oferujący wysoką jakość usług za przystępną cenę. – Efektem tego są ważne nagrody przyznane nam w ostatnich latach, m.in. nagroda wydawnictwa „Lonely Planet” dla jednej z najlepszych destynacji turystycznych czy trzecie miejsce przyznane przez użytkowników serwisu booking.com wśród najbardziej gościnnych państw świata – wyjaśnił.

Atrakcjami najchętniej odwiedzanymi przez zagranicznych turystów są obiekty wpisane na listę UNESCO – dodał. Przypomniał, że Polska ma już ich 16 i pod względem liczebności znajduje się na 8. miejscu w Europie. Polska to także nowoczesna baza hotelowa i ciekawe atrakcje turystyczne w bardzo konkurencyjnych cenach. Wszystko to wpływa na to, że Polska umacnia się w gronie 20 najchętniej odwiedzanych państw świata.

Z danych GUS wynika, że w pierwszych pięciu miesiącach br. najwięcej turystów zagranicznych korzystających z noclegów przyjechało do Polski z Niemiec – było ich 493,2 tys. Na drugim miejscu znaleźli się turyści z Wielkiej Brytanii, których przyjechało niemal 207,2 tys. Trzeci w kolejności byli goście z Ukrainy – prawie 195,5 tys. osób. Najmniej turystów zdecydowało się do nas przyjechać z Tajwanu (4,6 tys.), a także z Hong Kongu i Cypru.

W pierwszych pięciu miesiącach tego roku udzielono turystom w Polsce 30,7 mln noclegów. Rok wcześniej było to 28,8 mln.

Nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się z tego faktu.

Źródło: regiony.tvp.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!