Polska Wiadomości

Polska Straż Graniczna zostanie wyposażona w granatniki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

-Na razie jest za wcześnie żeby mówić o tym, kiedy i do jakich jednostek trafią granatniki – powiedziała rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej Angieszka Golias. Według projektu noweli przygotowanej przez MSWiA ws. uzbrojenia SG spodziewać się można, że nastąpi to w 2019 r.

– Grupy przestępcze, zarówno te działające w obszarze nielegalnej migracji, jak i zajmujące się przemytem, są bardziej zdeterminowane, coraz lepiej zorganizowane i wyposażone, oraz niejednokrotnie uzbrojone. W uzasadnieniu napisano także, że wzięto pod uwagę zmieniającą się sytuację w bezpośrednim sąsiedztwie RP, zatem doposażenie formacji ma charakter prewencyjny, abyśmy w przypadku takiej konieczności mogli użyć granatników do oświetlania terenu, stawiania zasłon dymnych, czy z większą skutecznością zastosować niektóre ze środków przymusu bezpośredniego – powiedziała Golias, cytowana przez PAP. – Jako formacja będąca na pierwszej linii powinna posiadać wyposażenie dostosowane do zadań określonych w ustawie z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwa, również tych realizowanych we współdziałaniu z innymi służbami.

W projekcie rozporzadzenia czytamy: „Skuteczne wykonywanie ustawowych zadań Straży Granicznej w zakresie ochrony granicy, zwalczanie zagrożeń migracyjnych, w tym przestępczości związanej z nielegalną migracją, a także zapewnienie porządku publicznego w przejściach granicznych wymaga adekwatnych środków umożliwiających przeciwdziałanie występującym zagrożeniom dla realizacji tych zadań”.

Źródło: tygodniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!