Europa Polska Wiadomości

Polska przygotowuje się na przyjęcie kolejnej fali uchodźców z Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jesteśmy przygotowani, by objąć pomocą edukacyjną dzieci i młodzież z Ukrainy – stwierdził w wywiadzie dla polskatimes.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Fragment rozmowy opublikowano w niedzielę.

Portal wskazuje, że Polska przygotowuje się do przyjęcia ewentualnej fali uchodźców w przypadku konfliktu zbrojnego na Ukrainie i zauważa, że jeśli dojdzie do tego, że do Polski przybędą uchodźcy z Ukrainy, to na pewno będą wśród nich dzieci w wieku szkolnym, które nie znają języka polskiego.

Szef MEiN pytany, czy polskie szkoły są gotowe, aby przyjąć dzieci uchodźców z Ukrainy stwierdził, że „mamy mnóstwo szkół w wielu miejscach, które zostały zlikwidowane. Są budynki, które można przeznaczyć na naukę również dzieci ukraińskich”.

„Z systemu szkolnego w Polsce ubyło w ostatnich 15 latach około 1,5 miliona dzieci. Nie widzę więc problemu w tym, żebyśmy mogli zorganizować pomoc edukacyjną również dla dzieci ukraińskich uchodźców, jeśli dojdzie do konfliktu zbrojnego w tym kraju, choć mam nadzieję, że nic takiego się nie stanie. W piątek analizowałem tę sytuację z Lubelskim Kuratorem Oświaty i z samorządowcami Zamojszczyzny” – powiedział Czarnek.

Minister zapewnił, że jesteśmy przygotowani, żeby objąć pomocą edukacyjną dzieci i młodzież. „Oczywiście, nie będzie to proste i nie będzie to automatyczne. Najpierw trzeba przyjąć uchodźców i na to są już wojewodowie przygotowani. Przygotowany jest w ogóle scenariusz przyjmowania uchodźców z Ukrainy, ponieważ jesteśmy absolutnie, całkowicie otwarci na pomoc naszym ukraińskim sąsiadom. Natomiast my z kolei opracowujemy plan włączenia tych dzieci do edukacji, łącznie z nauką języka” – wskazał.

Cały wywiad z Przemysławem Czarnkiem ma ukazać się w poniedziałek w polskatimes.pl oraz magazynie „Polska Times”.

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!