Wiadomości

Polska przekazała Ukrainie przeszło 200 czołgów T-72?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Informacyjna Agencja Radiowa podała, że Polska przekazała naszym sąsiadom ze wschodu aż 200 czołgów T-72, co ma wystarczyć na wyposażenie dwóch brygad pancernych. Na Ukrainę ma również zostać dostarczone kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty oraz drony. Wśród przekazanego sprzętu są haubice samobieżne 2S1 Goździk, a także wyrzutnie rakietowe Grad.

Specjalizujący się w tematyce wojskowej użytkownicy twittera twierdzą, że Polska przekazała aż 230 czołgów T-72 i 36 BWP-ów.

W rozmowie z Marcinem Fijołkiem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, iż „Polska przekazała Ukrainie czołgi w znacznej liczbie”.

– Nie mogę podać konkretnych liczb. Mogę potwierdzić wcześniejsze słowa premiera, że Polska dostarczyła i będzie dostarczać pomoc wojskową na Ukrainę w tym również czołgi T-72. To są znaczne liczby — powiedział Paweł Soloch.

Pytany o doniesienia IAR o 200 czołgach T-72, szef BBN nie chciał wchodzić w szczegóły.

– Na pewno jest to bardzo istotna pomoc i jesteśmy przodującym krajem jeśli chodzi o udzielanie pomocy, również wojskowej, Ukrainie — czytamy. Paweł Soloch przekazał również, że zapasy uzbrojenia polskiej armii są uzupełniane na bieżąco, jednakże „jeszcze nie w pełni”. Dodał, że po to minister obrony narodowej rozmawiał z producentami uzbrojenia w Stanach Zjednoczonych.

– Oczekujemy pewnego przyspieszenia — zaznaczył w kontekście dostaw nowoczesnych czołgów Abrams. – Na czas tego uzupełnienia oczekujemy zwiększonej obecności sojuszniczej — stwierdził szef BBN.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!