Europa Gospodarka Polska Wiadomości

Polska podpisała z Litwą porozumienie o współpracy w budowie podmorskiego kabla prądu stałego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal morski.pl operatorzy systemów przesyłowych Litwy i Polski, Litgrid i PSE, podpisali we wtorek porozumienie o współpracy w budowie podmorskiego kabla prądu stałego Harmony Link – poinformował Litgrid.

Będzie to już drugie połączenie Litgrid ze strategicznymi partnerami w Polsce – zauważa w komunikacie Daivis Virbickas, dyrektor generalny litewskiego operatora. Przypomina, że wcześniej zostało zbudowane naziemne połączenie LitPol Link – polsko-litewski most energetyczny.

Drugie połączenie będzie morskie. Jego budowa będzie punktem zwrotnym w projekcie synchronizacji, co przyczyni się do osiągnięcia strategicznego celu Litwy – (jakim jest) połączenie się z sieciami elektrycznymi Europy kontynentalnej i uniezależnienie się od Rosji – podkreśla Virbickas.

Operatorzy systemów przesyłowych Litwy i Polski, podpisując porozumienie, zobowiązali się do wspólnej budowy morskiego połączenia Harmony Link o mocy 700 MW. Wartość projektu, którego budowa ma się zakończyć do 2025 roku, wyniesie około 680 mln euro. Jak zaznacza Litgrid, „jest to największy i najdroższy projekt synchronizacji państw bałtyckich z Europą kontynentalną”.

Zgodnie z zawartą umową Litgrid będzie odpowiedzialny za budowę kabla prądu stałego (HVDC), a PSE – za budowę stacji przekształtnikowych HVDC na Litwie i w Polsce.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Co wy na to?

Źródło: portalmorski.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!