Wiadomości

Polska podnosi gotowość bojową. „Konsultacje ws. uruchomienia art. 4 NATO”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował, że prezydent Andrzej Duda zakończył przed chwila rozmowę z jensem Stoltenbergiem. – Weryfikujemy przesłanki artykułu 4. NATO. Jesteśmy w kontakcie z sojusznikami i spodziewamy się rozmowy ze stroną amerykańską – dodał Siewiera.

Na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli Polski – potwierdził we wtorek wieczorem rzecznik rządu, odnosząc się do wybuchu w miejscowości Przewodów. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował, że Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego i podjęto weryfikację, czy należy w tej sytuacji uruchomić art. 4 NATO.

– Podwyższamy gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych. Weryfikujemy, czy istnieją przesłanki do wdrożenia procedur wynikających art. 4 NATO – poinformował z kolei rzecznik rządu Piotr Müller. Przypomnijmy, że art. 4 NATO brzmi: „Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron”.

W miejscowości Przewodów na Lubelszczyźnie, blisko granicy z Ukrainą, doszło do eksplozji, w których zginęły dwie osoby. W tym samym czasie Rosja prowadziła zmasowany atak na terytorium Ukrainy z użyciem około 100 pocisków.

Radio Zet: Rosyjskie rakiety spadły na Polskę. Są ofiary śmiertelne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!