Polska Wiadomości

Polska odesłała do Wielkiej Brytanii 4 tys. ton nielegalnych odpadów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal polsatnews.pl prawie 4 tys. ton nielegalnych odpadów odesłano w tym roku z Polski do Wielkiej Brytanii – poinformowało Ministerstwo Środowiska. Śmieci odesłano z dziewięciu lokalizacji w sześciu województwach.

– To przykład skutecznych działań w walce z nieprawidłowościami w gospodarce odpadami, które zostały wzmocnione przez wprowadzone w ubiegłym roku zmiany w ustawach o gospodarce odpadami i o Inspekcji Ochrony Środowiska – powiedział, cytowany w komunikacie, minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Według MŚ, wejście w życie w ubiegłym roku zaproponowanego przez Ministerstwo Środowiska pakietu odpadowego, którego celem było przeciwdziałanie patologiom w gospodarce odpadami, przyniosło wymierne efekty. Dzięki intensywnym działaniom Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, od 7 stycznia do 25 marca 2019 r., z dziewięciu lokalizacji w sześciu województwach, odesłano 3772,7 ton odpadów przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii – poinformował resort.

– Cieszy nas fakt, że zmiany, które zaproponowaliśmy w pakiecie odpadowym, są skuteczne. Rezultaty wprowadzonych zmian potwierdzają tylko, że nowelizacja tych ustaw była niezbędna – ocenił Kowalczyk.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska, jako organ właściwy w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów w Polsce, negocjował zwrot odpadów z brytyjską agencją ds. środowiska. Ogółem w latach 2018-2019 wywiezionych zostało ponad 5000 ton odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie na teren naszego kraju – czytamy w komunikacie.

– Pomimo wielu skomplikowanych kwestii organizacyjnych (…) należy podkreślić doskonałą współpracę GIOŚ z urzędem z Wielkiej Brytanii, z której nielegalnie przyjechały odpady – dodał minister środowiska.

Co o tym myślicie? Czy w końcu zaczynamy walczyć o swoje?

Źródło: polsatnews.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!