Wiadomości

Polska jest gotowa co miesiąc szkolić dwa bataliony Sił Zbrojnych Ukrainy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska jest gotowa wzmocnić szkolenie ukraińskiej armii i co miesiąc szkolić dwa bataliony Sił Zbrojnych Ukrainy – poinformował wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Chodzi o grupowe szkolenie specjalne, w tym szkolenie dla saperów, kursy medyczne i szkolenie podstawowe dla wojska.

„Polska propozycja wyróżnia się deklaracją o szkoleniu grupowym… Co miesiąc zaczniemy szkolić dwa ukraińskie bataliony o tej samej porze” – powiedział Skurkiewicz. Wiceminister podkreślił, że szkolenie to będzie dostosowane do rzeczywistych potrzeb ukraińskiej armii.

Wojciech Skurkiewicz zaznaczył, że misja szkolenia jednostek ukraińskich nie powinna ograniczać się do szkolenia, ale powinna oferować stronie ukraińskiej kompleksowy pakiet szkolenia wojskowego. Powinno ono obejmować również nieodpłatne przekazanie sprzętu, na którym odbywać się będą szkolenia. Chodzi o szkolenie ukraińskich sił zbrojnych w ramach misji UE, której Polska była jednym z organizatorów. Dowództwo misji powstało na bazie dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej na zachodzie kraju.

Wiceminister podkreślił, że Polska zrealizowała już 30 dostaw pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym broni i amunicji. Całkowity koszt udzielonej przez Polskę pomocy to ponad 2 miliardy dolarów. W Polsce rozpoczęto zakrojone na szeroką skalę prace nad restauracją sprzętu używanego przez ukraińskie wojsko na polu walki.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!