Europa Gospodarka Świat Wiadomości

Polska i Japonia mają zamiar połączyć siły przy budowie instalacji zgazowania węgla

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal bioznesalert.pl technologie zgazowania węgla na potrzeby energetyczne są jednym z tematów rozmów polskiej delegacji gospodarczej w Japonii. Od kilku lat budowę instalacji zgazowania węgla na potrzeby produkcji energii w pobliżu podlubelskiej Kopalni Bogdanka analizuje grupa energetyczna Enea.

Wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda poinformował, że we wtorek polska delegacja, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele instytutów współpracujących z górnictwem, odwiedziła firmę Osaki CoolGen Corporation, należącą do Chugoku Electric Power. Pracuje tam instalacja IGCC, czyli blok gazowo-parowy ze zintegrowanym zgazowaniem węgla.

„Wraz z przedstawicielami polskich instytutów naukowo-badawczych: Głównego Instytutu Górnictwa i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla dyskutujemy i przyglądamy się zaawansowanym japońskim technologiom” – napisał we wtorek wiceminister Gawęda na Facebooku. W składzie delegacji są m.in. szefowie obu instytutów: prof. Stanisław Prusek i dr Aleksander Sobolewski.

W Japonii działa największy, 250-megawatowy blok energetyczny oparty na zgazowaniu węgla, a kolejne dwa bloki o łącznej mocy 540 megawatów są w budowie. Wiceminister Gawęda już kilka tygodni temu zapowiadał wizytę w Japonii pod kątem zapoznania się z technologiami zgazowania. Zastrzegł, że wybór technologii dla ewentualnej instalacji tego typu w Polsce nie jest przesądzony i jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, będzie dokonany na zasadach rynkowych.

Według wcześniejszych informacji, emisja dwutlenku węgla z japońskiej elektrowni zasilanej gazem z węgla mieści się w normach proponowanego przez UE tzw. pakietu zimowego, czyli poniżej 550 g CO2 na jedną kilowatogodzinę wytworzonej energii. Podobna instalacja w Polsce byłaby innowacją na skalę europejską.

O rozmowach z Japończykami na temat zgazowania węgla mówił w połowie 2018 roku w Sejmie ówczesny minister energii Krzysztof Tchórzewski. Oceniał, że potencjalny projekt Enei mógłby być pilotażem w ramach UE, choć zaznaczał, że przyszłość tego przedsięwzięcia nie jest jeszcze przesądzona.

– Nie można jednoznacznie powiedzieć, że +nie+. Nie powiedzieliśmy na 100 procent +tak+, ale właśnie prowadzimy rozmowy z Japończykami – jeżeli oni zdecydują się na to, żeby w granicach 50 proc. uczestniczyć w ramach tego eksperymentu, to prawdopodobnie się na to zdecydujemy – deklarował w lipcu 2018 roku Tchórzewski.

Analizowana przez Eneę budowa instalacji zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej (IGCC) jest jednym z kilku rozważanych w Polsce projektów zgazowania, a przy tym na razie jedynym, w którym gaz uzyskany z węgla miałby posłużyć do produkcji energii. Inne projekty, analizowane wcześniej przez Grupę Azoty i Tauron oraz przez Polską Grupę Górniczą, dotyczyły ewentualnego zgazowania węgla w pierwszym etapie na potrzeby produkcji chemicznej – amoniaku i metanolu. Projekt PGG dotyczył ponadto możliwości zasilania instalacji – obok węgla – także odpadami.

Czy ta współpraca będzie dla nas opłacalna?

Źródło: binzesalert.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!