Gospodarka Polska Wiadomości

Polscy rolnicy coraz bardziej zadłużeni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dane z rejestrów długów mówią, że polscy rolnicy wciąż zadłużeni są na grube miliony zł. Sytuacja ma się jeszcze pogorszyć na przełomie III i IV kw. br.

Polscy rolnicy coraz bardziej zadłużeni. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD), na koniec I kw. br. było 3,7 tys. zadłużonych rolników – przedsiębiorców. To o 12,4 proc. mniej niż w rok wcześniej, gdy było ich 4,2 tys. Natomiast w przypadku Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, liczba dłużników z kategorii uprawy rolne, chów i hodowla zwierząt, łowiectwo, włączając działalność usługową, spadła o 3,7 proc. rdr. Z końcem I kw. br. było ich 1,5 tys. Z kolei rok wcześniej odnotowano 1,6 tys.

– W mojej ocenie powyższe dane zdecydowanie nie oddają rzeczywistego obrazu tego sektora. Odnotowane wyniki mogłyby wskazywać na poprawę sytuacji rolników. Jednak przedstawione spadki w ujęciu procentowym względem globalnej liczby dłużników są niewielkie – komentuje Łukasz Goszczyński, doradca restrukturyzacyjny specjalizujący się w sektorze rolnym.

Niektórzy nie wytrzymali presji, wywołąnej przez gryzys gospodarczy i spadek cem w skupach, wywołany głównie przez masowo sprowadzane, takie produkty z Ukrainy.

Łącznie, na koniec I półrocza br. KRD odnotował spadek liczby rolników – przedsiębiorców rdr. o 13,5%. Do tego łączne zadłużenie zmniejszyło się o 2,6% rdr. Z kolei w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK, rdr. ubyło 3,2% rolników. Ponadto o 4% rdr. spadła suma zaległości. W pierwszym z rejestrów średnie zadłużenie rdr. wzrosło o 12,6%, a w drugim –zmalało o 0,8%.

Z danych KRD wynika też, że o 19 dni wydłużył się okres, w którym statystyczny rolnik zalegał ze spłatą zobowiązań. Jednak eksperci twierdzą, że wyżej wymienione dane nie oddają faktycznej sytuacji. Przewidują, że problemy rolników przybiorą na sile na przełomie III i IV kwartału br. Do tego wskazują, że w kolejnych okresach rolników mogą dobić nowe problemy – np. uwolniony przez UE zalew polskiego rynku ukraińskimi prokudtami po 15 września br. Niestety wszystko wskazuje, że rolnicy będą popadać w coraz to większe kłopoty finansowe.

Polecamy również: Żydowskie porachunki: Zelenski pozbywa się swojego sponsora, Ihora Kołomojskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!