Europa Gospodarka Polska Wiadomości

Polscy przedsiębiorcy znów odnotowali wzrost eksportu swych towarów na Ukrainę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polski eksport na Ukrainę osiągnął poziom sprzed kryzysu ekonomicznego w tym kraju i sprzed aneksji Krymu przez Rosję – pisze czwartkowy “Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak pisze “DGP”, powołując się na dane GUS, w pierwszych trzech kwartałach tego roku polscy przedsiębiorcy sprzedali na Ukrainie towary warte 13,4 mld zł. Gazeta podkreśla, że to o prawie 32 proc. więcej niż w roku poprzednim i zaznacza, że w rezultacie został pobity rekord z 2013 r., kiedy nasz eksport do tego kraju wyniósł 13,3 mld zł.

Odrobiliśmy straty, jakie w handlu z Ukrainą ponieśliśmy w latach 2014-2015 – pisze “DGP”. Wówczas w efekcie kryzysu ekonomicznego jej PKB spadł o 6,6 proc. w 2014 r., a w 2015 r. aż o 9,8 proc. Trudności te były jednak przejściowe. W ubiegłym roku gospodarka ukraińska urosła o ponad 2 proc. W tym roku rozwija się w podobnym tempie.

Jak pisze dziennik, na Ukrainie sprzedajemy przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego, branży chemicznej, tworzywa sztuczne, produkty mineralne, artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu lekkiego i przemysłu drzewno-papierniczego.(PAP)

Źródło: bankier.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!