Wiadomości

Polscy ochotnicy utworzą jednostkę w ukraińskiej armii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak wynika z ustaleń portalu Onet, na Ukrainie zostanie sformowana jednostka wojskowa, złożona z polskich ochotników. Będzie ona wchodzić w skład Sił Zbrojnych Ukrainy. Podobne jednostki zostały wcześniej utworzone z ochotników pochodzących z Białorusi i Rosji.

Tuż po napaści Rosji na Ukrainę, prezydent Wołodymyr Zełenski utworzył nową jednostkę w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy. Chodzi o Międzynarodowy Legion Obrony Terytorialnej Ukrainy, w którego szeregi mogą wstępować cudzoziemcy.

Portal Onet donosi, że w ubiegłą środę, 15 lutego, ogłoszono w Kijowie decyzję o utworzeniu osobnej cudzoziemskiej jednostki, złożonej z ochotników z naszego kraju. Nowa jednostka będzie prawdopodobnie nosić nazwę Polski Legion Ochotniczy.

Będzie ona niezależna od wspomnianego wcześniej Legionu, ale podobnie jak on będzie wchodzić w skład Sił Zbrojnych Ukrainy i podlegać bezpośrednio ukraińskiemu resortowi obrony. Złożona z Polaków jednostka ma mieć charakter elitarny, tzn. w jej szeregi będą wstępować najbardziej doświadczeni żołnierze. Ma wykonywać zadania rozpoznawcze i dywersyjne.

— To dla mnie niezwykle ważne, że dostałem możliwość sformowania pierwszej polskiej jednostki specjalnej (…) Polska jest krajem, który najmocniej wspiera Ukrainę, dlatego jestem szczególnie dumny, że to mi przypadła ta rola. Jestem pewien, że nasza jednostka będzie wzorem dla innych podobnych formacji – skomentował organizator jednostki w rozmowie z Onetem.

/onet.pl, wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!