Wiadomości

Polsce przysługuje odszkodowanie od Niemiec

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Portal tvp.info dotarł do ekspertyzy sejmowej.

Biuro Analiz Sejmowych zakończyło prace nad ekspertyzą dotyczącą możliwości dochodzenia roszczeń od Niemiec za straty materialne i osobowe, które zostały wyrządzone Polsce podczas drugiej wojny światowej – ujawnił w sobotę portal tvp.info.

Poznał również wnioski 40-stronnicowego dokumentu, który analizuje sytuację międzynarodową i prawną Polski ws. reparacji wojennych od Niemiec. Opinia prawna BAS jest odpowiedzią na pytanie posła Prawa i Sprawiedliwości, Arkadiusza Mularczyka „w sprawie możliwości dochodzenia przez Polskę od Niemiec odszkodowania za szkody spowodowane przez drugą wojnę światową w związku z umowami międzynarodowymi”. Poseł będzie w niedzielę gościem programu „Bez Retuszu” (TVP Info, godzina 21.50).

– Proporcjonalnie do całkowitej liczby ludności i majątku narodowego, Polska poniosła największe w Europie straty osobowe i materialne. 

– Straty te wynikały z działań wojennych i niemieckiej polityki okupacyjnej tj. celowej i zorganizowanej eksterminacji polskiej ludności oraz pracy przymusowej społeczeństwa polskiego i celowego niszczenia mienia, w tym m.in. zburzenia Warszawy. 

– Twierdzenie że Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze jest zasadne, a tezy o ich wygaśnięciu lub przedawnieniu są nieuzasadnione. 

– Obowiązujące akty prawa międzynarodowego i powojenna praktyka ws. reparacji (dyskryminowanie przez RFN Polski i polskich obywateli w porównaniu z innymi państwami) przemawiają za dochodzeniem przez Polskę od Niemiec odszkodowań za szkody spowodowane II wojną światową.

Cały artykuł:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!