Wiadomości

Położenie na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej – stan na godz. 6.00 dnia 5 marca 2022 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy

Rozpoczął się dziesiąty dzień heroicznej konfrontacji narodu ukraińskiego z inwazją wojsk rosyjskich.

Siły Zbrojne Ukrainy oraz pododdziały Sił Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy walczą zaciekle o wyzwolenie ukraińskich miast spod okupacji rosyjskiej. Oddziały i pododdziały najeźdźców są zdemoralizowane, żołnierze i oficerowie okupanta nadal poddają się, uciekają, pozostawiając broń i sprzęt na ziemi ukraińskiej. Nie tylko uzbrojone oddziały ukraińskich obrońców, ale także zwykła nieuzbrojona ludność toczą z wrogiem aktywne działania wojenne, okazując wobec okupanta swoją obywatelską postawę i wyrządzając mu szkody psychiczne.

Zetknąwszy się ze zdecydowanym oporem i uświadomiwszy sobie bezprawność swoich działań okupanci nadal ostrzeliwują ludność cywilną, przeprowadzają ataki rakietowe i bombowe na infrastrukturę krytyczną i budynki mieszkalne, szpitale, przedszkola, wykorzystują kobiety, dzieci i osoby starsze jako „żywe tarczę”. Nie przestają próbować tworzyć obrazu wyzwoleńczego „blitzkriegu” we własnej przestrzeni informacyjnej, dalej rozpowszechniają totalne kłamstwa za pośrednictwem podległych sobie mediów, podejmują działania mające na celu ukrycie strat w ludziach i sprzęcie poprzez blokowanie dostępu do prawdziwych i obiektywnych informacji.

Siły Zbrojne Ukrainy nadal utrzymują wyznaczone rubieże na wszystkich kierunkach, a na niektórych kierunkach kontratakują i zmuszają wroga do odwrotu zadając mu straty, zakłócają komunikację na tyłach i zadają miażdżące ciosy.

Niestety nie możemy jeszcze opowiedzieć o wszystkich naszych sukcesach, aby nie pokrzyżować naszych planów. Ale uwierzcie nam, z czasem wszystko będzie znane.

Obrona powietrzna kraju nadal niszczy wrogie samoloty i przeprowadza naloty na kolumny sprzętu i siły roboczej okupantów.

Wczoraj rosyjscy najeźdźcy stracili trzech “graczy” – tak nazywamy samoloty szturmowe Su-25. Dwóch z nich zestrzelono w rejonie Czernihowa, a jednego pod Wołnowachą w obwodzie donieckim.

Ponadto zeszłej nocy w ostatni lot udały się trzy śmigłowce rosyjskich sił okupacyjnych.

W ten sposób w ciągu dziewięciu dni wojny ukraińska obrona powietrzna zniszczyła co najmniej 39 rosyjskich samolotów i 40 śmigłowców!

Przypominamy, że przed inwazją na Ukrainę na pełną skalę grupa lotnicza armii rosyjskiej, skoncentrowana wokół granic Ukrainy, liczyła około 700 sztuk maszyn: około 450 samolotów i ponad 250 śmigłowców!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!