Wiadomości

“Politico”: Węgry wymusiły na UE ustępstwa ws. unijnych pieniędzy grożąc wetem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z informacji portalu “Politico” wynika, że Węgry grają bardzo ostro z Brukselą o to, aby otrzymać od niej pieniądze. Jeszcze wczoraj media informowały, że Budapeszt jest na dobrej drodze ku temu, aby uzyskać środki z UE, które do tej pory blokowała wspólnota.

Z nieoficjalnych informacji mediów z czwartku wynikało, że Węgry mogą otrzymać miliardy zablokowanych euro z Unii Europejskiej. Budapeszt miał się ugiąć w kwestii demokratycznych mechanizmów kontroli i równowagi. Stawką w tej sytuacji jest 14.7 mld euro, co ma stanowić 10 proc. Węgierskiego PKB w roku 2022.

“Politico” poinformowało, że Victor Orban miał wpłynąć na UE w kwestii ustępstw i zgodził się na zaprzestanie blokowania unijnych projektów w zamian za otrzymanie unijnych środków. “Orban wziął UE za zakładnika, domagając się miliardów euro w zamian za zniesienie weta we wszystkim – od wartej 18 mld euro pomocy dla Ukrainy, po globalną umowę dotyczącą podatku od osób prawnych. Według węgierskiego przywódcy jego kraj, jako członek UE, zasługuje na fundusze. Ale Bruksela wstrzymuje wypłatę z powodu obaw o erozję wartości demokratycznych w Budapeszcie, nalegając, aby Węgry najpierw dokonały szeregu zmian” – poinformowało Politico.

“Oczekuje się, że UE wkrótce uwolni pieniądze po tym, jak Węgry obiecały przyjąć zestaw reform. Przywódcy UE twierdzą, że odwrócą one słabnące normy demokratyczne w kraju i lepiej ochronią pieniądze z UE przed praktykami korupcyjnymi. Budapeszt obiecuje, że wypełni zobowiązania” – czytamy. Zdaniem jednego z dyplomatów UE – aktualna sytuacja to “ewidentny szantaż” Węgier.

“Stawka jest wysoka. W przypadku braku porozumienia Bruksela ryzykuje utratę twarzy, jeśli nie będzie w stanie dostarczyć obiecanej pomocy Kijowowi lub zrealizować globalnego porozumienia podatkowego, którego broniła” – wskazuje “Politico”. Jednocześnie unijni decydenci są świadomi, że wstrzymywanie pieniędzy dla Budapesztu pogarsza i tak niełatwą sytuację gospodarczą na Węgrzech. “Nie chcą być postrzegani jako pogłębiający problem, podczas gdy w pobliżu szaleje wojna” – napisano.

/dorzeczy.pl, tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!