Wiadomości

Policyjny informator namówił Amriego do porwania ciężarówki i wjechania nią w tłum ludzi w Berlinie?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sensacyjne doniesienia napływają z Niemiec – według stacji telewizyjnej RBB i dziennika „Berliner Morgenpost” to policyjny informator działający w środowisku radykalnych islamistów mógł namówić tunezyjskiego terrorystę Anisa Amriego do porwania ciężarówki i dokonania zamachu w Berlinie.

Według stacji telewizyjnej RBB i dziennika „Berliner Morgenpost”, agent Urzędu Kryminalnego (LKA) w Nadrenii Północnej-Westfalii o kryptonimie VP-01 zachęcał islamistów do dokonywania zamachów w Niemczech.

Jeden ze świadków stwierdził, że działający wśród zwolenników radykalnego kaznodziei Abu Walaa informator mówił też o ataku za pomocą ciężarówki. Agent VP-01 był najbardziej radykalną osobą w środowisku kaznodziei. Policyjny informator podwoził często Amriego do ośrodka dla imigrantów, a także do Berlina.

Zdaniem eksperta Tobiasa Singelnsteina, informatorom nie wolno prowokować innych do popełnienia przestępstwa. Ich zadaniem jest pasywne zbieranie informacji. Urząd LKA odmówił informacji, zasłaniając się toczącym się śledztwem.

Pod koniec 2016 roku Amri porwał ciężarówkę polskiego kierowcy, którego zabił, i wjechał nią w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina, zabijając 11 osób i raniąc blisko 100. Terrorysta uciekł z miejsca zamachu. Cztery dni później zastrzelono go we Włoszech.

/PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!