Wiadomości

Policja zatrzymała rabina, który miał załatwiać Abramowiczowi obywatelstwo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rabin Daniel Litvak, przywódca społeczności żydowskiej w Porto, który miał pomagać rosyjskiemu miliarderowi Romanowi Abramowiczowi w uzyskaniu portugalskiego obywatelstwa, został zatrzymany przez policję.

Portugalscy śledczy wszczęli postępowanie wyjaśniające w sprawie przyznania obywatelstwa Romanowi Abramowiczowi, właścicielowi angielskiego klubu piłkarskiego Chelsea Londyn. W rejonie Porto przeprowadzono w ostatnich dniach kilka rewizji, wśród zatrzymanych jest także naczelny rabin miejscowej społeczności żydowskiej Daniel Litvak, któremu zarzuca się fałszowanie dokumentów koniecznych do otrzymania w kwietniu 2021 roku przez Abramowicza obywatelstwa.

Prowadzone przez prokuraturę od stycznia śledztwo dotyczy faktów „podejrzenia o przestępstwo płatnej protekcji, czynnej korupcji, fałszowania dokumentów, prania brudnych pieniędzy oraz uchylania się od płacenia podatków” – czytamy w komunikacie prokuratury.

Rosyjski oligarcha skorzystał z prawa zezwalającego wszystkim potomkom Żydów sefardyjskich, prześladowanym i wypędzanym pod koniec XV wieku, na uzyskanie obywatelstwa portugalskiego, przy czym zaświadczenie potwierdzające żydowskie pochodzenie wystawiają gminy żydowskie w Porto lub Lizbonie.

Prokuratura podejrzewa, że wystawiono fałszywe zaświadczenia o żydowskim pochodzeniu kilku osobom. Wśród nich jest między innymi Patrick Drahi, właściciel i założyciel grupy telekomunikacyjno-medialnej Altice. Litvak, jak donoszą lokalne media, został zatrzymany w czwartek, gdy miał udać się do Izraela. Teraz od decyzji sądu zależy, jakie środki zostaną w jego przypadku zastosowane.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!