Wiadomości

Polak potrafi! Jeden dom, jeden piec i trzy wnioski o dodatek węglowy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwieście wniosków o wypłatę dodatku węglowego wpłynęło do tej pory do Urzędu Gminy w Raszynie – informuje RMF. Część dokumentów budzi wątpliwości urzędników. To m.in. te, w których ludzie mieszkający pod jednym dachem informują, że tworzą odrębne gospodarstwa domowe.

– Mamy przypadek małżeństwa, mieszkającego pod jednym adresem, w jednym budynku, które złożyło dwa wnioski – mówi w rozmowie z reporterką RMF FM urzędniczka z Raszyna. – Twierdzą, że prowadzą dwa odrębne gospodarstwa domowe, pani sobie, pan sobie. Ale we wniosku zauważyłam, że pani podała numer konta męża do wypłaty dodatku. Zapytałam, że jeżeli państwo nie prowadzą wspólnego gospodarstwa, to czyje to jest konto…

Nie trzeba długo szukać, żeby trafić na osobę, która składa podobny wniosek. Jedna z mieszkanek oświadcza w rozmowie z reporterką RMF, że na dom, w którym mieszka, dostanie 9 tysięcy złotych. – Mieszkam z mężem, córka mieszka na dole i ma swoje gospodarstwo, mam dorosłego syna, on też ma swoje gospodarstwo, no i my z mężem to trzecie gospodarstwo – wymienia kobieta. Mamy jeden dom i jeden piec, ale to trzy różne gospodarstwa – dodaje.

Urzędnicy, nawet jeśli mają wątpliwości co do treści złożonych wniosków, nie mają prawa ich w tym zakresie kwestionować.

– Nie możemy dyskutować z ludźmi, czy ktoś prowadzi wspólnie gospodarstwo, czy nie – mówi w rozmowie z RMF FM Elwira Rogowska z raszyńskiego urzędu. Nie mamy do tego narzędzi, to absolutnie nie wchodzi w grę. Urzędnik nie jest śledczym, nie jest urzędem skarbowym, nie taka jest nasza rola. Każdy ma prawo oświadczyć, że z kimś prowadzi gospodarstwo domowe – tłumaczy.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!