Wiadomości

„Polak Polakowi bratem!” – 81. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Pielęgnowanie pamięci o historii polskiej mniejszości mieszkającej na ówczesnych ziemiach niemieckich to obowiązek wobec naszych przodków i przyszłych pokoleń” – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników obchodów 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła, które odbyły się we Wrocławiu.

W ramach uroczystości odczytano apel pamięci i złożono kwiaty pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu odprawiona została Msza Święta.

Obchody rozpoczęły się pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim, w którym przed wojną zbierali się wrocławscy Polacy. Tam został m.in. odczytany list premiera Mateusza Morawieckiego.

Szef rządu podkreślił w nim, że obchody 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła to uroczystość szczególna. „Pielęgnowanie pamięci o historii polskiej mniejszości mieszkającej na ówczesnych ziemiach niemieckich to obowiązek wobec naszych przodków i przyszłych pokoleń” – napisał premier.

Mateusz Morawiecki zauważył, że wydarzenie, które upamiętnia rocznica, czyli Pierwszy Kongres Polaków w Niemczech, który odbył się w 1938 r. w Berlinie, „zapisało się na kartach historii”.

„Ogłoszone wtedy Prawdy Polaków spod Znaku Rodła, odwołujące się do idei narodu, wiary, braterstwa i służby ojczyźnie, stały się dekalogiem polskości. Był on napędem narodowej świadomości, gdy hitlerowskie władze coraz bardziej ograniczały podstawowe wolności mniejszości polskiej” – podkreślił premier.

Wskazał też, że po ponad ośmiu dekadach od kongresu berlińskiego pamięć o twórcach Prawd Polaków spod Znaku Rodła pozostaje żywa. „Symbol Rodła niezmiennie skupia uniwersalne przesłanie dla następnej generacji. Wzorce wskazane w credo narodowym pozostają dla nas aktualnym drogowskazem” – napisał.

To już 15. edycja wrocławskich obchodów, które w ubiegłym roku miały jubileuszowy charakter z powodu 80. rocznicy wydarzenia. Senat ustanowił rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła, a patronat honorowy objął nad obchodami prezydent Andrzej Duda.

3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r. w Berlinie.

Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków.

Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.

Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła to:

Jesteśmy Polakami!

Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!

Polak Polakowi bratem!

Co dzień Polak Narodowi służy!

Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!

Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu “rodzina” i ostatnich trzech wyrazu “godło”.

Znak na czerwonym tle przedstawia białe rodło, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!