Europa Polska Wiadomości

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii masowo składają podania o przyznanie im obywatelstwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl nowe dane pokazują, że rekordowa liczba Polaków składa wnioski o brytyjskie obywatelstwo. Tylko w w pierwszym kwartale 2019 roku było to ponad 3,5 tys. Polaków – najwięcej w historii.

Jak wynika z brytyjskich statystyk rządowych, w pierwszym kwartale tego roku ponad 3,5 tysiąca Polaków mieszkających na stałe w Wielkiej Brytanii złożyło wniosek o brytyjskie obywatelstwo. Według PAP, to najwyższy wynik w historii. W tym okresie Polacy złożyli prawie 20 proc. wszystkich aplikacji o obywatelstwo

W ciągu 12 miesięcy od kwietnia 2018 roku do końca marca br. łącznie wnioski złożyło blisko 10,4 tys. Polaków. Pozytywne decyzje uzyskało w tym czasie ponad 80 proc. z nich (8,8 tys.). Od referendum ws. Brexitu w czerwcu 2016 roku wnioski o brytyjskie obywatelstwo złożyło ponad 23,5 tys. Polaków. Z kolei ponad 103 tys. Polaków zarejestrowało się w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w nowym, bezpłatnym systemie osiedleńczym, gwarantującym prawa obywatelskie w razie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez konieczności przyjmowania drugiego obywatelstwa.

W marcu 2018 roku liczba Polaków w Wielkiej Brytanii wzrosła do rekordowego poziomu. Dane brytyjskiego urzędu statystycznego (Office of National Statistics, ONS) wskazywały, że pod koniec 2017 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 1,021 mln Polaków, czyli o 19 tys. więcej, niż rok wcześniej. Później liczba Polaków na Wyspach zaczęła spadać. W tym roku podawano, że w ciągu 12 miesięcy zmniejszyła się ona o 116 tys., do 905 tys. osób. Było to pierwsze wyraźne przełamanie trendu zwyżkowego, który trwał od czasu wejścia Polski do UE. Interpretowano to jako efekt niepewności towarzyszącej brexitow

Zdaniem ekspertów, oba te trendy, wzrost aplikacji o brytyjskie obywatelstwo i liczne rejestracje w systemie osiedleńczym przy odpływie Polaków z Wielkiej Brytanii, podkreślają istnienie różnych grup w ramach polskiej społeczności. Część Polaków w związku z możliwym brexitem rozważa powrót do Polski. Ma to dotyczyć szczególnie młodszych rodzin. Jednocześnie, wielu Polaków osiedliło się w Wielkiej Brytanii na stałe i teraz podejmuje dalsze kroki na rzecz integracji ze społeczeństwem przyjmującym.

Żeby uzyskać brytyjskie obywatelstwo, konieczny jest ciągły pobyt na terenie Wielkiej Brytanii przez łączny okres co najmniej sześciu lat, w tym co najmniej 5 lat do uzyskania potwierdzonego dokumentem prawa stałego pobytu lub statusu osoby osiedlonej. Koszt procedury naturalizacyjnej to obecnie 1330 funtów (6,4 tys. złotych).

W polskim prawie posiadanie jednocześnie obywatelstwa Polski i Wielkiej Brytanii jest dozwolone. Nie skutkuje to jednak możliwością przedkładania obywatelstwa obcego nad polskie. Nie można też domagać się traktowania jak obcokrajowiec.

Jak to skomentujecie?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!