Gospodarka Wiadomości

Polacy inwestują w Grodnie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał ze spółką Trinity Invest umowę kredytową o wartości 245 mln zł na sfinansowanie budowy centrum handlowo-usługowego na Białorusi. Projekt będzie realizował Unibep.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę kredytową ze spółką Trinity Invest na sfinansowanie kontraktu zawartego z firmą Unibep. Chodzi o zakończenie budowy pod klucz kompleksu handlowo-biurowego w Grodnie na Białorusi. Kredyt został udzielony w ramach rządowego programu Finansowe Wspieranie Eksportu i jest objęty polisą ubezpieczeniową Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

 

– To największy dotychczas kredyt BGK realizowany w ramach programu rządowego i jednocześnie pierwszy w historii polskiej bankowości kredyt udzielony bezpośrednio spółce białoruskiej w strukturze export finance. Kredytując zakup usług budowlanych świadczonych przez polską firmę, wspieramy rozwój Unibepu w Polsce i na rynku zagranicznym. Dostarczanie finansowania wspierającego polskich eksporterów oraz ekspansję zagraniczną rodzimych przedsiębiorstw jest jednym z kluczowych obszarów działalności BGK. Ma to być również jeden z filarów działalności Grupy PFR – powiedział Arkadiusz Zabłoński, wicedyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego BGK.

 

Jak informuje portal naviny.by, większą część kompleksu zajmować będą strefy odpoczynku: multipleks z ośmioma sali kinowymi, klub fitness, lodowisko i centrum zabaw dla dzieci. W centralnej części położone będą restauracje i kawiarnie. Dla klientów przewidziano dwa parkingi z 2125 miejscami parkingowymi – jeden dwupoziomowy i drugi – trzypoziomowy. Cała powierzchnia to 85 tys. metrów kwadratowych.

 

– Zabezpieczenie finansowania przez KUKE pozwoli polskiej firmie na realizację dużego kontraktu – powstanie kolejne centrum handlowe pod znakiem naszego wykonawcy. To kolejny wspólny projekt, który realizujemy z Unibep. Wierzymy, że dzięki tej współpracy firma może dynamicznie rozwijać się. Ponadto, kooperacja na linii BGK-KUKE-Unibep to świetny przykład dla innych przedsiębiorców, jak efektywnie uzyskać i korzystać ze wsparcia w ekspansji zagranicznej. Dzięki uporządkowaniu logiki procesu konstruowania struktury finansowania i zabezpieczenia przed ryzykiem, KUKE na wczesnym etapie rozmów z firmą może zdefiniować optymalne obszary wsparcia. Ta zmiana w podejściu już przekłada się na nasze wyniki. W tym roku wartość obrotów ubezpieczonych przez KUKE wyniesie ok. 32,7 mld zł – mówi Marek Czerski, prezes zarządu KUKE.

 

Uzyskanie finansowania przez białoruskiego inwestora warunkuje rozpoczęcie realizacji kontraktu budowlanego przez Unibep. Pieniądze pozyskane przez inwestora trafią bezpośrednio do polskiego wykonawcy, dzięki czemu po stronie polskiego podmiotu nie istnieje ryzyko braku zapłaty.

 

triniti_02

 

Po wejściu umowy w życie bielska spółka będzie generalnym wykonawcą inwestycji w Grodnie i ma zbudować obiekt do końca 2018 r. Wynagrodzenie polskiego wykonawcy za całość inwestycji wyniesie ok. 66 mln EUR netto.

 

– Ten kontrakt to potwierdzenie, że potrafimy zdobywać zlecenia na wymagającym i trudnym rynku białoruskim. Pokazuje też, że jest to dla nas rynek perspektywiczny – to kolejne zlecenie po tym, jak z sukcesem wybudowaliśmy hotel w Mińsku. Pragnę podkreślić, że posiadamy licencję na budowanie i generalne wykonawstwo na terenie Białorusi – powiedział Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep. – To, co nas cieszy, to to, że dzięki BGK i KUKE mamy bezpieczne finansowanie inwestycji. To w przypadku usług eksportowych jest bardzo ważne.

 

/propertynews.pl, naviny.by/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!