Felietony

Pokaz siły Chińskiej Armii Ludowej /fotoreportaż/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Chin Xi Jinping dokonał w niedzielę rano przeglądu wojsk w bazie wojskowej Zhurihe w prowincji Mongolia Wewnętrzna. Parada wojskowa została zorganizowana w 90. rocznicę utworzenia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Oprócz przemarszu wojsk piechoty, w ramach parady odbył się pokaz czołgów, transporterów opancerzonych, wyrzutni rakietowych, bombowców strategicznych dalekiego zasięgu Xian H-6K, chińskich myśliwców pokładowych Shenyang J-15, będących zmodyfikowaną wersją rosyjskiego samolotu Su-33 oraz maszyn typu Chengdu J-20, czyli prototypowego chińskiego myśliwca piątej generacji.

Udział w paracie wzięło ponad 12 tysięcy żołnierzy, a także 129 samolotów wojskowych i 571 pojazdów wojskowych. Zademonstrowano między innymi nową międzykontynentalną rakietę balistyczną DF-31AG.

Agencja Xinhua podkreśla, że podobna defilada wojskowa odbywa się w Chinach po raz pierwszy od 1949 r., tj. od rewolucji komunistycznej w Państwie Środka. Po raz pierwszy też prezydent Xi wziął udział w przeglądzie wojsk odbywającym się w warunkach polowych.

/reuters.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!