Europa Wiadomości

Pojawiła się nowa hipoteza w sprawie pochodzenia kręgu Stonehenge

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal rmf24.pl archeolodzy wpadli na nowy trop w kwestii pochodzenia Stonehenge. Wszystko za sprawą odkrycia pozostałości starożytnego, kamiennego kręgu w Walii. Według jednej z hipotez mógł on zostać rozebrany i odbudowany setki lat później w Anglii.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem tajemniczych zabytków Wielkiej Brytanii jest Stonehenge. Zespół wałów ziemnych otaczających kamienne kręgi przyciąga turystów z całego świata. Od 1986 roku znajduje się także na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zespół archeologów już w 2015 roku ustalił, że niektóre kamienie należące do zespołów Stonehenge pochodzą z kamieniołomu znajdującego się na oddalonych o ponad 250 kilometrów wzgórzach Preseli na zachodnim wybrzeżu Walii.

Niedawno naukowcy z University College London ustalili natomiast, że część kamieni pochodząca z Stonehenge mogła tworzyć jeszcze starszą niż słynny monument budowlę w Walii. Uczeni znaleźli znaczące powiązania między tymi dwoma miejscami.

Okrąg walijski ma średnicę 110 metrów, czyli tyle samo, co rów otaczający Stonehenge. Oba wyznaczają także kierunek, z którego wschodzi Słońce w najdłuższym dniu w roku, podczas letniego przesilenia.

Co najmniej jeden z błękitnych kamieni w Stonehenge (ang. Bluestones – został z nich stworzony jeden z pierścieni budowli) pasuje do jednego z otworów znalezionych w walijskim kręgu.

Parker Pearson, profesor archeologii na University College London, który prowadził w tym zakresie badania, sugeruje, że kamienie mogły zostać przeniesione podczas migracji ludzi mieszkających w Walii. Zabrali oni ze sobą swoje “pomniki” i wznieśli je ponownie w Stonehenge.

To tak, jakby oni po prostu zniknęli. Być może większość ludzi wyemigrowała zabierając ze sobą kamienie – tożsamość ich przodków – powiedział Pearson w rozmowie z BBC.

Autor: Katarzyna Wójcik

Co wy na to?

Źródło: rmf24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!