Wiadomości

Podpisano umowę na budowę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach podpisano w poniedziałek umowę na budowę Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach na Ponidziu. Koszt inwestycji wyniesie 19,7 mln zł, placówka ma rozpocząć działalność na wiosnę 2022 roku.

Inwestycja powstanie na terenie Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego w bezpośrednim sąsiedztwie „śródlądowej delty Nidy” oraz kolejki wąskotorowej „Ciuchcia Expres Ponidzie”. Projekt dofinansowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt zakłada m.in. budowę sali edukacyjno-konferencyjnej oraz pracowni projektowo-badawczych. Powstanie również „Nidarium” czyli wielkogabarytowe akwarium, a budynek stacji istniejącej kolejki zostanie przeznaczony na cele ekspozycyjne. W obiekcie przewidziano także 55 miejsc noclegowych dla dzieci i młodzieży oraz naukowców i studentów.

W ramach inwestycji przebudowana zostanie również wieża ciśnień, wybudowane zaplecze techniczne oraz edukacyjne, w tym m.in. owczarnia i stajnie oraz wolny wybieg dla zwierząt ras rodzimych.

Dyr. Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach Tomasz Hałatkiewicz powiedział PAP, że ośrodek będzie miał ogromne znacznie związane z edukacją przyrodniczą i świadomością ekologiczną.

„Po to, aby młodych ludzi nie uczyć, bo od tego jest szkoła, ale uwrażliwiać poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą. Tego nie zapewni nawet najpiękniejsza prezentacja. +Zielone szkoły+ w cyklu całorocznym, ośrodek będzie takim miejscem, gdzie dzieci i młodzież będą się mogły zatrzymać. Dlatego w skład inwestycji wchodzi ta część hotelowa” – podkreślił Hałatkiewicz. Dodał, że projekt zakłada budowę niewielkiego gospodarstwa.

„Będzie tam konik polski, krowa, owce, kozy, króliki. To jest właśnie ten bezpośredni kontakt z przyrodą. Edukatorzy będą nie nauczycielami, ale bardziej przewodnikami w odkrywaniu tajemnic przyrody” – zaznaczył dyr. Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Dodał, że ośrodek “ma też dać przykład lokalnej społeczności na Ponidziu”.

Ma on stanowić dowód, „że agroturystyka, pensjonaty, taka turystyka kwalifikowana przyrodniczo-krajoznawcza może się opłacać, może przynosić dochody. Bowiem w wielu miejscach na świecie jest to bardzo popularne i ludzie są gotowi dużo zapłacić, aby np. zobaczyć orła. My na Ponidziu mamy jego kuzyna bielika. Mamy też różne gatunki bardzo rzadkich zwierząt i roślin. Ośrodek będzie usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie starorzeczy i śródlądowej delty Nidy oraz niemal przy samej stacyjce i torach kolejki wąskotorowej. Dlatego będzie też pełnił rolę takiego przystanku turystyczno-rekreacyjnego” – powiedział Hałatkiewicz.

Ośrodek będzie również miejscem organizacji konferencji naukowych, praktyk dla studentów kierunków przyrodniczych oraz realizacji projektów naukowo – badawczych związanych z ochroną środowiska przyrodniczego.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach w gminie Kije wybuduje kielecka firma KOMPLEXBUD. Koszt inwestycji wyniesie 19,7 mln zł, z czego około 15 mln zł to dofinansowanie z UE. Placówka ma rozpocząć działalność na wiosnę 2022 roku.

Nauka w Polsce – PAP
Autor: Janusz Majewski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!