Gospodarka Wiadomości

Podpisano pierwszy kontrakt na regularne dostawy gazu z USA

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pierwszy kontrakt na regularne dostawy amerykańskiego gazu do naszej części Europy to kolejny krok na drodze do uniezależnienia od dostaw z Rosji. Przełomowy tym bardziej, że nie brakowało sceptyków, którzy twierdzili, że sprowadzanie błękitnego paliwa zza oceanu nigdy nie będzie opłacalne – podały Wiadomości TVP1.

PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych – poinformował we wtorek prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku. Jak dodał, pierwsza umowa na regularne dostawy LNG z USA obejmuje dziewięć ładunków. 

– To ważny moment, dlatego że do tej pory mówiło się bardzo szeroko o tym, że tzw. średnio- czy długoterminowe zobowiązania między sprzedawcą amerykańskim a kupującym w Europie są praktycznie niewykonalne ze względu na zupełnie inne stosowane warunki kontraktowe. Otóż właśnie udowodniliśmy, że jest to możliwe – powiedział „Wiadomościom” Piotr Woźniak.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, dodał, że „kontrakt został podpisany na warunkach konkurencyjnych”. – Nie sprawdziły się prognozy, że dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych będą niekonkurencyjne – dodał Tchórzewski.

Kontrakt został zawarty na 5 lat. W tym okresie z terminala Sabine Pass w Luizjanie do gazoportu im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynie dziewięć statków. PGNiG nie podaje, jaką ilość surowca łącznie przywiozą, ale biorąc pod uwagę pojemność gazowców, można mówić o około 800 mln metrach sześciennych gazu, który trafi do sieci przesyłowej. Takich krótko- i średnioterminowych kontraktów ma być więcej. 

Pierwsza dostawa amerykańskiego gazu skroplonego dotarła do Polski 8 czerwca tego roku. 

PGNiG ma już długoterminowy kontrakt na gaz z Kataru. Kupuje też jednorazowe dostawy m.in. z Norwegii i USA. Dzięki temu w okresie od stycznia do września udział surowca z Rosji w imporcie spadł z 90-ciu do 71 procent.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!