Wiadomości

Podejrzany o działalność parabankową w rękach ABW

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego 1 czerwca 2022 r. zatrzymali na terenie Gdyni Konrada W., który działał w porozumieniu z Joanną S. i jej synem Mikaelem S. – organizatorami fikcyjnego obrotu dziełami sztuki na wielką skalę.

W trakcie śledztwa funkcjonariusze ustalili, iż jedną z osób współpracujących z Joanną S. w okresie od 1 listopada 2012 r. do co najmniej 1 stycznia 2017 r. był Konrad W. Mężczyzna pozyskiwał środki pieniężne od osób fizycznych obciążając je ryzykiem poprzez oferowanie kontrahentom produktów finansowych w postaci inwestycji w dzieła sztuki.

Konrad W. aktywnie poszukiwał i zyskiwał inwestorów, pośredniczył także przy zawieraniu z nimi umów sprzedaży, a następnie odsyłał podpisane umowy do siedziby firmy w Szwecji. Działając w ten sposób, pośredniczył w zawarciu co najmniej 25 umów nabycia i sprzedaży dzieł sztuki. Pełniąc funkcję agenta Joanny S., jego stałym źródłem dochodów były pieniądze z popełniania przestępstwa. Z tytułu otrzymywanych prowizji osiągnął korzyść majątkową w kwocie ponad 18,5 mln złotych.

Zatrzymany Konrad W. usłyszał zarzut prowadzenia działalności parabankowej. Prokurator nadzorujący śledztwo zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego. Śledztwo prowadzone jest przez funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku pod nadzorem białostockiej Prokuratury Regionalnej. Dotychczas zarzuty przedstawiono 12 osobom, łącznie z zatrzymanym.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!