Polska Wiadomości

Poczta Polska nie chce zastępować polskich pracowników Ukraińcami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl szef Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski w rozmowie z „Rzeczpospolitą” podkreślił, że w Polsce mamy pułapkę średniego rozwoju, która wynika m.in. z braku wzrostu płac, a zatrudnianie obcokrajowców to odkładanie problemu w czasie. „Czy cywilizacyjnie zmiana warunków pracy poprzez zatrudnianie obcokrajowców jest dobrym rozwiązaniem?”

Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej w rozmowie z dziennikiem „Rzeczpospolita” omawiając sytuację w tej państwowej spółce podkreślał, że konieczny jest w niej wzrost wynagrodzeń, co m.in. wymusza sytuacja na rynku pracy. Jak mówił, prawie 1/3 spośród ponad 80 tys. pracowników Poczty Polskiej to listonosze, a spółka w obszarze kurierskim już korzysta także z firm zewnętrznych.

– Dla całego rynku paczkowo-kurierskiego kwestia płac jest dziś wielkim wyzwaniem. Brakuje kierowców, brakuje chętnych do świadczenia usług kurierskich. Firmy z branży mają dziś olbrzymie problemy. Bez wzrostu płacy w całym tym segmencie branża nie będzie się rozwijać – powiedział Sypniewski. Zaznaczył, że większość firm kurierskich zatrudnia już obcokrajowców.

– Są firmy, które mają 80 proc. pracowników z Ukrainy. My nie zdecydowaliśmy się na taki krok – mówi szef Poczty Polskiej. Na pytanie, czy może to był błąd, Sypniewski odpowiedział:

– A co będzie, gdy oni wyjadą? Czy korespondencję mają roznosić Pakistańczycy i Filipińczycy? Czy cywilizacyjnie zmiana warunków pracy poprzez zatrudnianie obcokrajowców jest dobrym rozwiązaniem?

Szef Poczty Polskiej podkreślił, że w Polsce „mamy pułapkę średniego rozwoju, która wynika m.in. z braku wzrostu płac”. Zatrudnianie obcokrajowców to odkładanie problemu w czasie uważa.

 

Zdaniem Sypniewskiego, Poczta Polska z uwagi na zaufanie, jakim się cieszy i rodzaj realizowanych usług, w tym o charakterze poufnym i strategiczny dla państwa, „powinna przede wszystkim zatrudniać Polaków”. Dodał, że nie oznacza to, iż , że w Poczcie Polskiej nie pracują obcokrajowcy, ale jest tak jedynie w przypadku, gdy mają prawo pobytu i prawo do pracy. – Nie przeprowadzamy specjalnych rekrutacji dla obcokrajowców i nie zamierzamy ich robić – podkreśla.

Jak skomentujecie postawę Pana prezesa?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!