Wiadomości

Pocisk rakietowy zabił w Przewodowie dwie osoby. O 12.00 zbiera się Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na godzinę 12:00 prezydent zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Ma to związek z wybuchem, do którego doszło we wtorek o godzinie 15:40 w skupie zboża w Przewodowie na Lubelszczyźnie. Zginęło dwóch mężczyzn: pracownik skupu oraz rolnik, który przywiózł zboże. Polskie władze potwierdziły, że eksplodował pocisk produkcji rosyjskiej. Nie ma jednak pewności, kto wystrzelił pocisk. Associated Press twierdzi, że pocisk, który spadł na Przewodów, został wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą w kierunku rakiety rosyjskiej.

Do MSZ został wezwany ambasador Rosji, a ministerstwo obrony w Moskwie poinformowało, że doniesienia o rzekomym udziale rosyjskich rakiet w eksplozji w Przewodowie są nieprawdziwe i jest to “prowokacja mająca na celu dalszą eskalację”. Dziennikarz Polsat News poinformował nieoficjalnie, że na Przewodów spadł pocisk manewrujący KH-101. CNN z kolei podał, że samolot NATO, patrolujący przestrzeń powietrzną nad Polską, śledził pocisk, który spadł w Przewodowie. Dane z radaru zostały przekazane zarówno dowództwu NATO, jak i władzom w Warszawie. CNN informuje także, że jego źródła nie podają, kto wystrzelił pocisk ani z jakiego kierunku został on wystrzelony.

Powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji agencja Associated Press informuje, że pocisk, który spadł na Przewodów, został wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą w kierunku rakiety rosyjskiej.

– Trwa analiza dotychczasowych ustaleń z dowódcami, szefami służb i sojusznikami. O godz. 10.00 rozpoczyna się Rada Północnoatlantycka. O 11.00 prezydent ponownie spotka się z premierem i ministrami. W samo południe odbędzie się Rada Bezpieczeństwa Narodowego – oświadczył szef BBN. Tymczasem wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przeprowadził rozmowę z szefem Pentagonu.

Błaszczak rozmawiał z szefem Pentagonu. Jest komunikat

Nad ranem polskiego czasu prezydent USA powiedział, że “wstępne informacje przeczą tezie, by rakieta, która spadła na terytorium Polski, została wystrzelona z Rosji”. Jak stwierdził ma o tym świadczyć trajektoria lotu. Oferujemy nasze pełne wsparcie i pomoc w trwającym polskim dochodzeniu w sprawie eksplozji we wschodniej Polsce – napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden, komentując spotkanie z przywódcami państw G7 i NATO na Bali w Indonezji. Podkreślił też gotowość do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za ataki na Ukrainę.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!