Wiadomości

Po uzyskaniu pozwolenia w Växjö teraz szwedzcy muzułmanie chcą wzywać do modlitwy w całym kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uzyskanie pozwolenia na wzywanie do modlitwy w Vaxjo zachęciło szwedzkich muzułmanów do wysunięcia kolejnych żądań. Podczas gdy zdecydowana większość Szwedów jest przeciwna nadawaniu wezwań do modlitwy, muzułmanie dostali wiatru w żagle i teraz domagają się zgody na wzywanie do modlitwy w całym kraju, donosi Fria Tider.

Avdi Islami, rzecznik muzułmańskiej Fundacji Vaxjo, wyjaśnia, że chce, aby inne meczety uzyskały te same prawa, które uzyskał meczet w Vaxjo i stara się o pozwolenie na apele modlitewne także dla nich, tak aby muzułmańskie przesłanie można było usłyszeć w całym kraju.

– Chcemy wzywać w większej ilości miejsc. Jest wielu muzułmanów, którzy są obywatelami szwedzkimi i którzy mają takie same prawa jak wszyscy inni – mówi.

Równocześnie Islami mówi, że jego intencją nie jest przeszkadzanie komukolwiek Według niego jednak Szwecja musi uszanować to, że ludzie mają „różne przesłania”. Zaprzecza zarazem, że ​​Szwedzi mają obawy, że islam rozprzestrzenia się w tym kraju.

Obecnie wezwania do modlitwy nadawane są w trzech miejscach w Szwecji – Karlskronie, Fittja, a ostatnio w Växjö. We wtorek policja ogłosiła, że ​​przyjęła wniosek Växjö Muslim, aby wysyłać wezwania do modlitwy przez głośniki w lokalnym meczecie raz w tygodniu, w każdy piątek.

/Voice of Europe/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!