Wiadomości

Po szczepieniu należy odstawić na kilka dni alkohol

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Eksperci zgodnie podkreślają, że należy powstrzymać się od trunków po szczepieniu. Głos w tej sprawie zabrał dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

– Generalnie obowiązująca zasada jest taka, że szczepienie pobudza układ immunologiczny. Jeśli jesteśmy zainteresowani – a jesteśmy – tym, żeby odpowiedział on jak najlepiej na podany antygen i wytworzył przeciwciała, to musi być sprawny. Alkohol jest poniekąd trucizną, która hamuje odpowiedź immunologiczną – tłumaczył w rozmowie z „SuperExpressem” gen. dyw. prof. Gielerak. Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego podkreśla, że w związku z tym zalecenie powinno brzmieć: „Nie powinniśmy spożywać alkoholu w ciągu pierwszych 48, a nawet 72 godz. po przyjęciu dawki. Czyli wtedy, kiedy mogą wystąpić odczyny poszczepienne”.

– Podsumowując: nie spożywamy alkoholu przez pierwsze trzy dni, a później oczywiście z rozsądkiem – zaznaczył szef WIM.

Gielerak został również zapytany o bezpieczeństwo szczepionki AstraZeneca.

– To szczepionka wektorowa, czyli taka sama jak firmy Johnson&Johnson. Co prawda ta ostatnia jest jednodawkowa – i to jest jej przewaga, którą doceniają szczególnie młodzi ludzie – ale skuteczność AstryZeneki jest nawet do 10 proc. wyższa – mówił.

– Jeżeli chodzi o ryzyka związane z przyjęciem szczepionek wektorowych, to one są tożsame i mamy tutaj do czynienia z ewidentną manipulacją w publicznym przekazie. Wszystkie te szczepionki niosą ze sobą ryzyka, przede wszystkim zakrzepowo-zatorowe, ale podkreślamy, że są to ryzyka minimalne. Mamy jedno, dwa zdarzenia na milion zaszczepionych osób, więc korzyści z zaszczepienia są nieporównywalnie większe – ocenił.

Czytaj też:

W Polsce wykonano już ponad 15 milionów szczepień przeciw COVID-19

/se.pl, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!