Świat Wiadomości

Po fali protestów indonezyjskie muzeum usunęło figurę Adolfa Hitlera, z którą turyści robili sobie zdjęcia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Naturalnej wielkości figura Adolfa Hitlera, stojąca na tle zdjęcia bramy do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, przy której zwiedzający robili sobie „selfies”, została usunięta z muzeum rzeźby w indonezyjskim mieście Yogyakarta.

Zdjęcia z muzeum umieszczane w mediach społecznościach ukazywały uśmiechniętych ludzi pozujących obok figury Hitlera na tle bramy wejściowej do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, tuż pod napisem „Arbeit macht frei”.

Organizacja Human Rights Watch potępiła wystawienie figury i określiła jako „oburzającą”. Centrum Szymona Wiesenthala z siedzibą w Los Angeles zażądało jej natychmiastowego usunięcia.

– Wszystko w tym jest złe, ciężko jest znaleźć słowa, jakie to godne pogardy – powiedział rabin Abraham Cooper cytowany przez CNBC. – Muzeum zapewnia, że wystawienie figury w De ARCA Statue Art Museum w Yogyakarcie – mieście w w środkowej części Jawy w Indonezji, miało tylko cel edukacyjny, jednak usunęło ją, ponieważ nie chce „wywoływać oburzenia” – jak poinformował AFP Jamie Misbah szef d/s operacyjnych muzeum.

Źródło: tvp.info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!