Wiadomości

Plac przy dworcu PKP w Chełmie nosi teraz imię Zygmunta Rumla – żołnierza i poety rozerwanego przez UPA końmi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zygmunt Rumel został patronem placu przy dworcu głównym PKP w Chełmie. Podczas ostatniego posiedzenia chełmscy radni przegłosowali uchwałę, zgodnie z którą zmienili nazwę placu dworcowego. Teraz plac nazywa się: Plac Dworcowy im. Zygmunta Rumla.

Zygmunt Rumel – pseudonim ‚Mały’ (ur. w 1915 roku, zginął w 1943 roku na Wołyniu). Stał na czele polskiej delegacji, mającej na celu zahamowanie rzezi wołyńskiej. Jego postać występuje w głośnym filmie ‚Wołyń’, Wojciecha Smarzowskiego.

Był absolwentem słynnego Liceum Krzemienieckiego, lubił poezję i sport, studiował polonistykę na UW. Od pierwszych dni wojny angażował się w działalność konspiracyjną. Jako komendant Batalionów Chłopskich na Wołyniu organizował oddziały partyzanckie i samoobronę. Z polecenia polskiego rządu, w lipcu 1943 roku, stanął na czele delegacji mającej na celu zahamowanie rzezi wołyńskiej i uzgodnienie z UPA wspólnej walki z Niemcami. Misja się nie powiodła, wszyscy jej członkowie zostali aresztowani i zabici. Następnego dnia – 11 lipca 1943 roku – zaczęło się apogeum rzezi wołyńskiej.

Z inicjatywą zmiany nazwy placu wystąpili do samorządu członkowie Stowarzyszenia „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie, którzy chcieli „godnego upamiętnienia osoby Zygmunta Rumla”.

/chelmski.eu/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!