Gospodarka Wiadomości

PKN ORLEN domaga się od Rosjan odszkodowania za zanieczyszczoną ropę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

PKN ORLEN wystąpił do dostawców rosyjskich o odszkodowania związane z zanieczyszczoną ropą. Obejmują one m.in. dodatkowe koszty poniesione w związku z przerobem tego surowca.

– Zgodnie z zapowiedziami wystąpiliśmy do dostawców o odszkodowanie z tytułu ropy zawierającej chlorki organiczne. Zależało nam na precyzyjnym wyliczeniu wszystkich kosztów, które ponieśliśmy, związanych z ochroną instalacji produkcyjnych, a także pozyskaniem czystej, nieskażonej ropy dla utrzymania ciągłości przerobu. Dlatego ten proces był długotrwały. Tym bardziej, że musieliśmy dostosować nasze analizy do planowych przestojów remontowych w naszej rafinerii. Jesteśmy zdeterminowani, aby odzyskać wszystkie koszty, które ponieśliśmy – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

„Podejmowane działania w zakresie odszkodowań związane są z zamknięciem rurociągu „Przyjaźń” przez PERN w dniu 24 kwietnia 2019 r. Rosyjska ropa nie płynęła rurociągiem przez 46 dni. W tym czasie PKN ORLEN dzięki m.in. wdrożonej strategii dywersyfikacji dostaw, a także wykorzystaniu zapasów operacyjnych i infrastrukturze, takiej jak kawerny w IKS Solino, dysponował zasobami, które wystarczały do utrzymania produkcji na założonych wcześniej poziomach i pomocy w udrożnieniu systemu przesyłowego. Kluczowe w tym zakresie było także wsparcie polskiego rządu” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej PKN ORLEN.

/orlen.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!