Wiadomości

PiS wycofuje projekt nowelizacji ustawy o KRS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawo i Sprawiedliwość wycofało z Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zakładał on, że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwoływałby prezes Trybunału Konstytucyjnego. Obradom przewodniczyłby członek KRS, wskazany przez prezesa TK.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka nie zajmie się podczas poniedziałkowego posiedzenia projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa – wynika z planu posiedzenia komisji opublikowanego na stronie internetowej Sejmu.

Jak poinformowano na stronie, nastąpiła zmiana porządku dziennego obrad komisji, która podczas posiedzenia rozpoczynającego się o godz. 12 miała zająć się projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt przewiduje, że pierwsze posiedzenie KRS po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady, zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Jak mówił w środę reprezentant wnioskodawców projektu Marek Ast (PiS), jego klub złożył taką propozycję, bo nie wiadomo „jak długo będzie trwał pat wokół KRS”. W ocenie Asta, przepisy w obecnym brzemieniu nie uwzględniają sytuacji, jaka ma teraz miejsce w KRS. – Mamy sytuację, kiedy zobligowana ustawą I prezes SN nie zwołuje posiedzenia KRS w nowo wybranym składzie. Dajemy posłom pod rozwagę tego rodzaju nowelę, która ten pat może w miarę szybko rozwiązać – zaznaczył.

We wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do I prezes SN Małgorzaty Gersdorf o „niezwłoczne” zwołanie pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Gersdorf w czwartek zapewniła, że zobowiązanie „do zwołania posiedzenia instytucji mającej pełnić funkcję Krajowej Rady Sądownictwa” jest jej znane i zostanie zrealizowane zgodnie z prawem.

Sejm wybrał w zeszły wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć – klub Kukiz’15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu. Wybór nowych członków-sędziów Rady jest konsekwencją nowelizacji ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia. Na mocy tej nowelizacji wprowadzony został wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm – dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

/TVP Parlament?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!