Aborcja w Polsce
Polska Wiadomości

PIS wspiera aborcję? Minister Zdrowia oraz premier przekonują, że każda Polka ma „prawo do aborcji”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki przekonywali w ostatnich dniach, że każda Polka ma „prawo do aborcji” oraz wskazywali, że można dokonywać usuwania ciąży na podstawie przesłanki „zagrożenia zdrowia psychicznego matki”.

Jak twierdzi Fundacja “Pro-Prawo do Życia”, ostatnie doniesienia z obozu rządzącego mówią o popieraniu przez aktualne władze kursu na aborcję na życzenie.

Adam Niedzielski ogłosił w poniedziałek, że każda Polka ma „prawo do aborcji” z powodu zagrożenia jej zdrowia, przy czym, jak zaznaczył, zdrowie powinno być definiowane bardzo szeroko, m.in. jako zdrowie psychiczne. Niedzielski zwrócił przy tym uwagę, że coraz częściej dochodzi w Polsce do aborcji z formalnej przesłanki „zagrożenia zdrowia psychicznego”.

Jak wynika ze statystyk, które Fundacja Pro-Prawo do Życia otrzymuje ze szpitali w całej Polsce, liczba aborcji z powodu „zagrożenia zdrowia psychicznego matki” rośnie. Przykładem tej tendencji jest szpital w Oleśnicy. Do 2021 roku nie przeprowadzono tam ani jednej aborcji z przesłanki „zagrożenia zdrowia psychicznego matki”. Jednak już w samym 2021 roku przeprowadzono 9 takich aborcji, a w 2022 roku aż 75 takich aborcji – najwięcej w Polsce. Co więcej, u 71 z 75 dzieci abortowanych w Oleśnicy z przesłanki „zagrożenia zdrowia psychicznego matki” stwierdzono podejrzenie chorób lub wad rozwojowych. 19 z tych 71 aborcji dotyczyło dzieci podejrzanych o zespół Downa. Jest to najwięcej aborcji na dzieciach podejrzanych o zespół Downa od momentu, gdy w Oleśnicy dokonuje się aborcji. Z kolei w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie wszystkie aborcje dokonane w 2022 roku przeprowadzono z formalnego powodu „zagrożenia życia lub zdrowia” matki. Podobną sytuację Fundacja obserwuje w szeregu innych szpitali.

„Wzrost liczby aborcji z formalnego powodu zagrożenia zdrowia psychicznego matki zbiega się w czasie z reklamowanym przez organizacje aborcyjne w mediach procederem zachęcania Polek do tego, aby zgłaszały się do powiązanych z aborcyjnym lobby psychiatrów, którzy wystawiają im zaświadczenie potrzebne do aborcji. Z wypowiedzi i relacji medialnych wynika, że zaświadczenia o tym, że ciąża rzekomo „zagraża zdrowiu psychicznemu” mogą być wystawiane każdej chętnej kobiecie, niezależnie od jej faktycznego stanu zdrowia. Kontakt z organizacjami aborcyjnymi publicznie poleca swoim pacjentkom m.in. wicedyrektor szpitala w Oleśnicy” – mówi Mariusz Dzierżawski, członek zarządu Fundacji Pro-Prawo do Życia.

Fundacja zauważa, że zielone światło dla możliwości dokonywania aborcji na podstawie formalnej przesłanki „zagrożenia zdrowia psychicznego” już w 2021 roku dał Jarosław Kaczyński, mówiąc w mediach, iż: „Wśród możliwości dopuszczania aborcji jest furtka w postaci zdrowia psychicznego. Dla jednych jest to być może nie do przyjęcia, ale można z tego skorzystać.”

„Teraz przekaz Kaczyńskiego jeszcze bardziej wzmacnia minister zdrowia Adam Niedzielski, wedle którego każdej Polce przysługuje „prawo do aborcji”. Jest to język typowy dla radykalnej, pro-aborcyjnej lewicy” – mówi Mariusz Dzierżawski.

Fundacja Pro-Prawo do Życia zwraca też uwagę na manipulację, jakiej dopuścił się premier Mateusz Morawiecki, który powiedział, iż aborcja „czasami jest po prostu koniecznością”, i że w takiej sytuacji „nikt nie powinien zasłaniać się obawami prawnymi.”

„Aborcja jest to celowe działanie, którego intencją jest zabicie dziecka w łonie matki. Aborcja nigdy nie jest zabiegiem leczniczym. Celowe zamordowanie nienarodzonego dziecka nie jest potrzebne do tego, aby ratować jego matkę. Potwierdzają to eksperci z zakresu ginekologii i położnictwa” – mówi Mariusz Dzierżawski przywołując treść Deklaracji Dublińskiej, którą w 2012 roku podpisało ponad 1 000 medyków i ekspertów z dziedzin ginekologii i położnictwa.

Przypominają oni, że aborcja, czyli zamierzone zabicie nienarodzonego dziecka, nie jest z perspektywy medycznej konieczna by ocalić życie matki. Zwrócili także uwagę, że jest ogromna różnica między terapią, która w pewnych przypadkach może doprowadzić do śmierci nienarodzonego dziecka, a jego celowym uśmierceniem. Sygnatariusze Deklaracji Dublińskiej zauważyli też, że prawo chroniące życie człowieka od poczęcia przyczynia się do polepszenia warunków opieki medycznej jaką otacza się matki i ich dzieci. Nie utrudnia ono, a raczej zachęca i obliguje lekarzy, aby podejmowali wszelkie kroki konieczne do ratowania życia matki i jej dziecka. W przypadku zagrożenia życia ciężarnej kobiety, lekarze muszą pamiętać, że mają do czynienia z dwojgiem pacjentów, którym należy się taka sama troska.

Prawo dopuszczające aborcję w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki przyczynia się do powstania całkowicie przeciwnej postawy. Zabicie dziecka nienarodzonego zaczyna być traktowane jako remedium na wszystkie powikłania ciąży. Zamiast zapewnienia najwyższej jakości opieki medycznej nad matką, morduje się jej dziecko, częstokroć okaleczając psychicznie i fizycznie ją samą.

Źródło: Fundacja Pro Prawo do Życia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!