Wiadomości

Koalicja Obywatelska wygrywa w Białymstoku,PiS stracił większość w Radzie Miasta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Radzie Miasta Białystok. W niedzielnych wyborach zdobyło w 28-osobowej radzie 12 mandatów; pozostałych 16 przypadło kandydatom z listy Koalicji Obywatelskiej – poinformowała oficjalnie w poniedziałek po południu Miejska Komisja Wyborcza.

Koalicja Obywatelska zdobyła samodzielną większość w radzie uzyskując 42,1 proc. głosów. Kolejne komitety uzyskały: Prawo i Sprawiedliwość 37,23 proc., KWW Inicjatywa dla Białegostoku 8,14 proc., KWW Tadeusza Arłukowicza „Białystok na TAK” 5,88 proc. głosów. Progu wyborczego nie przekroczyły: SLD Lewica Razem z wynikiem 3,83 proc. oraz KWW „Spoza Sitwy”, który zdobył w Białymstoku 2,82 proc. poparcia.

Frekwencja wyborcza w wyborach do Rady Miasta Białystok wyniosła 53,54 proc. – wynika z danych protokołu z wyborów.

Mandat radnego Koalicji Obywatelskiej uzyskał m.in. Tadeusz Truskolaski, który w I turze zwyciężył w wyborach prezydenta miasta i będzie zajmował to stanowisko przez czwartą kadencję. Po jego rezygnacji z mandatu radnego, obejmie go osoba z kolejnym wynikiem w tym samym okręgu z listy Koalicji Obywatelskiej – jest nią piłkarz Jagiellonii Białystok Rafał Grzyb.

Mandaty z tej listy uzyskała też np. piątka kandydatów Forum Mniejszości Podlasia, czyli przedstawiciele społeczności prawosławnej. Forum od dwóch kadencji współpracuje z Platformą Obywatelską.

Wśród radnych PiS jest tylko jedna nowa osoba – Mateusz Sawicki. Inaczej jest w grupie radnych Koalicji Obywatelskiej, gdzie zdecydowana większość to debiutanci w radzie.

Cztery lata temu PiS zdobyło w Radzie Miasta Białystok 15 mandatów i przez całą kadencję miało samodzielną większość, po zmianach w radzie jeszcze liczbę radnych powiększając. Klub PiS był w opozycji do urzędującego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego.

Drugi wynik uzyskała wtedy Platforma Obywatelska (6 mandatów), trzeci – KWW Tadeusza Truskolaskiego (także 6 mandatów), czwarty SLD-Lewica Razem, której przypadł jeden mandat.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!