Wiadomości

Piotr Naimski zabrał głos w sprawie rosyjskich żądań zapłaty za gaz w rublach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Polska nie zapłaci Gazpromowi w rublach za dostawy gazu z Rosji – podkreślił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Piotr Naimski. Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej dodał, że nasz kraj jest przygotowany na różne możliwości i ryzyka.

Zgodnie z dekretem podpisanym przez Putina „kraje nieprzyjazne” Rosji (na liście jest m.in. Polska) będą musiały płacić za gaz w rublach. Polskie władze nie mają jednak zamiaru ulegać Moskwie.

– Polska nie zapłaci Gazpromowi za dostawy gazu ziemnego w rublach i jest przygotowana na wszystkie ryzyka, w tym odcięcia dostaw – poinformował we wtorek w Katowicach Piotr Naimski.

– Są różne ryzyka, które są rozważane. Są rozważane wszystkie możliwości. Jesteśmy na nie przygotowani – dodał. Wyjaśnił, że Polska od kilku lat robiła wszystko, by dywersyfikować źródła dostaw do naszego kraju.

– Jeżeli to będzie konieczne, jeśli taka decyzja zapadnie, jesteśmy w stanie odłączyć się od tych dostaw faktycznie w każdym momencie, a także jesteśmy gotowi na działania strony rosyjskiej, która mogłaby zdecydować o przerwaniu dostaw – powiedział.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!