Gospodarka Polska Wiadomości

„Pioruny” trafią na wyposażenie naszych żołnierzy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Inspektorat Uzbrojenia MON i należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka MESKO podpisały we wtorek wart 932 mln zł kontrakt na dostawę 1300 przeciwlotniczych pocisków rakietowych bliskiego zasięgu Piorun oraz 420 mechanizmów startowych.

 

Realizacja umowy rozpocznie się w 2017 r. Dokument podpisano w obecności ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

 

– Podziękowania należą się tym wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że umowa jeszcze przed końcem roku mogła być zawarta. Umowa opiewa na 932 mln złotych, w jej ramach SZ RP pozyskają 1300 sztuk rakiet oraz 420 mechanizmów startowych, to jeden z większych kontraktów, co więcej takich, które będą realizowane już począwszy od 2017 roku – powiedział Antoni Macierewicz.

 

Szef MON powiedział, że nowe rakiety trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej, które mają zostać utworzone z początkiem przyszłego roku.

 

– Pierwsze brygady w końcu tego roku zaczną być wyposażane w tę broń – mówił Macierewicz. – To jest broń defensywna, obronna, to nie jest broń agresywna. My wyposażamy nasze jednostki wojskowe przede wszystkim w broń, która ma chronić Polskę, a nie zagrażać i atakować kogokolwiek.

 

Zaznaczył też, że w 2016 r. MON wyda cały budżet przewidziany na modernizację sił zbrojnych.

 

– Kontrakt ten kończy realizację tegorocznego budżetu, którego efektem jest pełne wydatkowanie wszystkich pieniędzy jakie podatnicy nam przekazali na modernizację polskiej armii. Po raz pierwszy od wielu lat, ten budżet będzie w do końca zrealizowany, po raz pierwszy ani jedna złotówka powierzona nam przez Sejm i przez obywateli nie zostanie zmarnowana, ale każda będzie wydana na uzbrojenie polskiej armii i uzbrojenie nowych jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej – dodał minister Macierewicz.

 

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy (PPZR) PIORUN jest bardzo głęboką modernizacją rakiety GROM. Ma większy zasięg, niż GROM i większą odporność na zakłócenia. Została też zwielokrotniona precyzja naprowadzania – aż dwukrotnie zwiększono zasięg wykrycia i śledzenia celów. Z racji wprowadzenia do zestawu celownika termalnego PIORUN jest w stanie zwalczać cele nie tylko w dzień, ale i w nocy. PPZR PIORUN przeznaczony jest do zwalczania śmigłowców, samolotów i rakiet skrzydlatych znajdujących się na pułapach od 10 m do ok. 4 kilometrów oraz w odległości od 500m do ponad 6000 m.

 

Wyrób otrzymał Nagrodę Prezydenta RP podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce w 2016. PIORUN to idealna broń dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Umowa z Inspektoratem Uzbrojenia MON na charakter umowy wieloletniej. Dotyczy dostawy wyrobu PIORUN w ilości 1 300 szt. rakiet oraz 420 szt. mechanizmów startowych w latach 2017 – 2022.
Macierewicz poinformował również, że „został dzisiaj przywieziony ze Stanów Zjednoczonych kontrakt na rakiety JASSM o przedłużonym zasięgu” (JASSM-ER). Potwierdził też zapowiedzi, iż umowa zostanie podpisana jeszcze w tym roku.

 

Pociski kierowane AGM-158B Joint Air-to-Surface Standoff Missiles Extended Range (JASSM-ER) będą stanowić uzbrojenie polskich samolotów F-16. Ich przeznaczeniem jest rażenie celów naziemnych na dystansie do tysiąca kilometrów. Z informacji PAP wynika, że Polska chce kupić chce kupić 40 takich rakiet.

 

/mon.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!