Polska Wiadomości

PILNE! Słynny z afery granatnikowej Komendant Policji, odchodzi ze służby

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Komendant Główny Policji gen. Jarosław Szymczyk ogłosił odejście ze stanowiska, na którym był od siedmiu lat. W zeszłym roku doszło do głośnej sprawy z jego udziałem. W budynku Komedy Głównej Policji przy ulicy Puławskiej w Warszawie eksplodował granatnik. Wybuchł jeden z prezentów otrzymanych przez szefa policji podczas wizyty w Ukrainie. Jego odejście potwierdziła w czwartek przed południem Komenda Główna.

Słynny z afery granatnikowej Komendant Policji, odchodzi ze służby. O rezygnacji ze stanowiska przez komendanta Jarosława Szymczyka mówiło się od kilku miesięcy. Wcześniej rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka informował, że kierownictwo – w związku ze zmianą władzy – liczy się z odejściem z formacji. Jak uściślał, dotyczy to również niektórych komendantów wojewódzkich.

W październiku miało dojść do narady kierowniczej związanej ze spodziewanymi zmianami w policji. Gen. Szymczyk miał wówczas poinformować, że jest zadowolony z pracy swoich bezpośrednich podwładnych i zachęca ich do pozostania na stanowiskach, lecz ewentualną decyzję o swoich funkcjach muszą podjąć sami.

Gen. Jarosław Szymczyk został powołany na funkcję Komendanta Głównego Policji 13 kwietnia 2016 roku. Wcześniej był również komendantem wojewódzkim w Rzeszowie, Kielcach oraz Katowicach.

Jednym z najgłośniejszych zdarzeń za rządów gen. Jarosława Szymczyka była eksplozja granatnika w budynku Komedy Głównej Policji przy ulicy Puławskiej. Do zdarzenia doszło 14 grudnia 2022 roku o godz. 7:50. W wyniku wybuchu ranny został gen. Szymczyk. “Lekkich obrażeń, nie wymagających hospitalizacji doznał też pracownik cywilny Komendy Głównej Policji” – podało dzień po zdarzeniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Komendant oraz MSWiA utrzymywali, że do wybuchu przyczynił się granatnik przeciwpancerny. Był to jeden z prezentów otrzymanych przez szefa policji podczas wizyty w Ukrainie, którą Szymczyk złożył w dniach 11 – 12 grudnia.

Eksplozja była na tyle silna, że przebiła podłogę, a granatnik wylądował kilka pięter niżej. W pomieszczeniu rozrzucony był gruz, a w podłodze sporych rozmiarów dziura.

Polecamy również: Jak Ukraińcy podmieniają zwykłe cargo na “humanitarkę”?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!