Wiadomości

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia najmniejszego stymulatora serca

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najmniejszy na świecie stymulator serca po raz pierwszy w Polsce wszczepili specjaliści Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. To zarazem pierwszy taki zabieg w Europie Środkowo-Wschodniej. Przeprowadzono go u 95-letniej pacjentki.

Ministymulator o rozmiarach kapsułki witaminowej wszczepił – wraz ze swym zespołem – prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W zabiegu uczestniczył również dr hab. n. med. Oskar Kowalski z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Nowego typu aparat otrzymała 95-letnia pacjentka, która cierpiała z powodu bloku przedsionkowo-komorowego III stopnia (blok całkowity), czyli zaburzenia przewodzenia bodźców elektrycznych z węzła zatokowo-przedsionkowego do mięśni komór serca. Chora w przeszłości przeszła zapalenie wsierdzia i jest całkowicie zależna od stymulacji serca. W informacji przekazanej PAP lekarze zapewniają, że po zabiegu czuje się dobrze.

Aparat o nazwie Micra™ AV to najmniejszy na świecie stymulator serca z możliwością zapewnienia synchronizacji przedsionkowo-komorowej (AV). Pozwala wykorzystać technologię bezelektrodową u pacjentów z rytmem zatokowym i blokiem serca AV.

„Pacjenci będą mogli zatem skorzystać teraz ze wszystkich znanych zalet stymulacji bezelektrodowej, zwłaszcza uproszczonej procedury zabiegowej i mniejszej liczby powikłań związanych z urządzeniem, co jest szczególnie ważne u tych, którzy już doświadczyli powikłań związanych z elektrostymulacją lub ryzyko ich wystąpienia jest bardzo wysokie” – zapewnia prof. Mitkowski.

Do tej pory pacjenci z blokiem AV mogli być leczeni tylko przy użyciu tradycyjnych stymulatorów dwujamowych, które wszczepia się w górnej części klatki piersiowej, podskórnie poniżej obojczyka, i łączy z sercem przy użyciu przewodów elektrycznych nazywanych „elektrodami”.

Nowy stymulator ma dokładnie taki sam rozmiar i kształt jak oryginalny system stymulacji przezcewnikowej (TPS) Micra, a jednocześnie wykorzystuje kilka dodatkowych wewnętrznych algorytmów detekcji przedsionkowej, które śledzą pracę serca i umożliwiają urządzeniu dostosowanie stymulacji w komorze dla uzyskania koordynacji z rytmem przedsionkowym.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!